Simona Halep s-a calificat in optimi la Wimbledon

Vineri, 07 Iulie 2017, ora 18:12
78418 citiri

Simona Halep s-a calificat vineri in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Reprezentanta noastra a invins-o in turul III pe chinezoaica Shuai Peng, in doua seturi, scor 6-4, 7-6 (7).

O ora si 40 de minute a durat prima intalnire directa dintre Simona Halep si veterana Shuai Peng (31 de ani), una extrem de echilibrata si plina de lovituri spectaculoase de ambele parti.

Simona a intrat putin mai greu in partida, dar si-a revenit la timp si si-a adjudecat primul set dupa 38 de minute, cu 6-4.

Setul doi a stat sub semnul echilibrului si astfel a fost nevoie de tie-break pentru a fi decis. Mai intai, Simona a salvat o minge de set, pentru ca, dupa ce a ratat o minge de meci, sa inchida partida la 9-7.

Calificarea in optimi ii garanteaza Simonei un cec in valoare de 147.000 de lire sterline si 240 de puncte in ierarhia WTA.

Urmeaza Vika

In optimi, Simona o va intalni pe Victoria Azarenka, abia revenita in circuitul WTA dupa ce a nascut. In turul III, Vika a trecut greu de Heather Watson, scor 3-6, 6-1, 6-4.

Va fi cea de-a patra confruntare directa intre Simona Halep si Victoria Azarenka, scorul fiindu-i favorabil jucatoarei din Belarus, 2-1:

2012, Doha: 6-3, 6-1 pentru Azarenka;

2012, Linz: 6-1, 6-1 pentru Azarenka;

2015, US Open: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep.

Intalnirea dintre cele doua va avea loc luni, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatorii All England Club.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep (locul 2 WTA) o disputat-o cu ocupanta locului 37 in ierarhia WTA, chinezoaica Shuai Peng, in turul III al turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Simona Halep - Shuai Peng 6-4, 7-6 (7)

ora 18:12 - Simona se impune la tie-break si castiga meciul.

- Simona rateaza mingea de meci, dar are inca una, la 8-7.

- 7-6 pentru Simona si reprezentanta noastra urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Simona salveaza mingea de set. Avem 6-6 in acest moment al tie-break-ului.

- Shuai Peng castiga de doua ori pe serviciul Simonei, face 6-5 si va servi pentru castigarea setului.

- 5-4 pentru tenismena noastra, care urmeaza sa serveasca de doua ori consecutiv.

- Simona revine in avantaj, 4-3.

- 3-2 in favoarea chinezoaicei, dupa 5 puncte jucate in tie-break.

- 2-1 pentru Simona dupa primele trei mingi ale tie-break-ului.

17:58 - Simona raspunde cu un game alb si vom avea tie-break in acest set II.

17:55 - Game la 0 pentru jucatoarea din China.

17:53 - Game Simona si scorul devine 5-5.

17:48 - Simona are o minge de break, dar Shuai Peng rezista si isi face serviciul.

17:43 - Rebreak Shuai Peng.

17:38 - Break reusit de Simona Halep, care preia conducerea si in acest set II.

17:33 - Echilibrul se mentine in acest set secund.

17:27 - Simona inchide game-ul cu un as si egaleaza la 2.

17:22 - Shuai Peng conduce cu 2-1 in setul II.

17:17 - Game superb castigat de Simona, in mai putin de doua minute.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in optimile de finala pe bielorusa Victoria Azarenka, care a trecut greu in turul III de britanica Heather Watson, scor 3-6, 6-1, 6-4.

17:15 - Simona are doua sanse de break, insa Shuai Peng revine si isi face serviciul.

17:12 - Shuai Peng serveste prima in setul II.

17:10 - Game si set Simona Halep, dupa 38 de minute de la startul primului set.

17:04 - Break reusit de Simona si jucatoarea noastra va servi pentru castigarea primului set.

17:01 - Simona egaleaza la 4.

16:57 - La 25 de minute de la startul jocului, Shuai Peng conduce cu 4-3.

16:52 - Game Simona si scorul devine egal, 3-3.

16:48 - Rebreak la 0 reusit de reprezentanta noastra.

16:45 - Break facut de chinezoaica.

16:42 - Shuai Peng isi face serviciul.

16:38 - Simona serveste bine si egaleaza la 1.

INFO: Kader Nouni e arbitrul intalnirii. Vi-l amintiti din finala de la Roland Garros din 2014, dintre Simona si Maria Sharapova din 2014, cand a comis cateva greseli impotriva reprezentantei noastre.

16:34 - Jucatoarea din China incepe perfect, cu un game alb.

16:32 - Shuai Peng serveste prima.

ora 16:32 - A inceput partida.

ora 16:18 - Gilles Mueller se impune cu 7-6,7-5, 6-4, iar jocul Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 15:39 - Gilles Mueller conduce cu 7-6, 7-5 dupa doua seturi.

ora 14:52 - Partida nu va incepe la ora 15:30, asa cum era anuntat initial, ci ceva mai tarziu. Intalnirea programata inainte, Gilles Mueller - Aljaz Bedene, se afla abia la inceputul setului II (la baieti se joaca pe sistemul 3 din 5).

INFO: Intalnirea se joaca pe terenul numarul 2 din cadrul complexului de la Wimbledon si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Eurosport.

INFO: E prima intalnire directa intre cele doua tenismene.

INFO: Pana in turul III, Simona a trecut de Marina Erakovic (scor 6-4, 6-1) si Beatriz Haddad Maia (scor 7-5, 6-3), in timp ce Peng le-a invins pe Marketa Vondrousova (scor 6-7, 6-0, 6-4) si Carla Suarez Navarro (scor 6-2, 6-2).

Wimbledon 2017 se desfasoara in perioada 3-16 iulie.

Ciolacu laudă candidatura lui Firea la primărie: "Este cea mai bună alegere pentru bucureștenii care își doresc mai puțin spectacol"
După decizia luată în coaliția PSD-PNL de a retrage sprijinul pentru candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la primăria Capitalei, Marcel Ciolacu o prezintă pe Gabriela Firea ca cea mai bună...
Iohannis, întrebat de ce a mers în Coreea de Sud cu un avion de lux: „Am venit cu o aeronavă mică. Nu ştiu cum definiţi un avion de lux”
Klaus Iohannis a răspuns marţi, 23 aprilie, de ce s-a deplasat în Coreea de Sud cu un avion de lux în timp ce miniştrii au mers cu un avion de linie, precizând că a venit într-o deplasare...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep meci Wimbledon, #Simona Halep Shuai Peng , #Wimbledon