Simona Halep s-a calificat superb in semifinale la Wimbledon

Miercuri, 02 Iulie 2014, ora 15:05
64513 citiri

Simona Halep s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Tenismena noastra a invins-o in sferturi pe nemtoaica Sabine Lisicki (locul 19 in clasamentul WTA) in doua seturi, scor 6-4, 6-0, dupa un joc care a durat mai putin de o ora.

Inceputul partidei a fost slab pentru Simona, care s-a vazut condusa cu 3-0 si 4-1. A urmat, insa, o revenire fantastica a Simonei, care a castigat 11 game-uri la rand si a obtinut o calificare superba in semifinalele intrecerii londoneze.

"A fost un meci bun, chiar daca am avut un start mai slab. M-am simtit bine pe Arena Centrala si sunt bucuroasa ca am castigat in doua seturi. Maine trebuie sa fiu gata pentru un nou meci" - Simona Halep, dupa terminarea intalnirii.

Reactia Simonei Halep dupa calificarea in semifinale la Wimbledon

In urma acestei victorii, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 440.000 de lire sterline si 720 de puncte in clasamentul WTA.

In semifinale, sportiva noastra o va intalni joi, probabil la ora pranzului, pe canadianca de 20 de ani, Eugenie Bouchard (locul 13 in clasamentul WTA), care a invins-o in sferturi pe Angelique Kerber, scor 6-3, 6-4. Cele doua s-au mai intalnit in 16-imi la Indian Wells, cand invingatoare a fost Simona.

Simona Halep si-a aflat adversara din semifinale la Wimbledon

E pentru prima oara cand o tenismena din Romania ajunge in semifinalele turneului gazduit de capitala Angliei.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Sabine Lisicki, din sferturile turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Sabine Lisicki 6-4, 6-0

setul II:

- GAME, SET SI MATCH SIMONA HALEP!

- 10 game-uri la rand castigate de Simona. Va servi pentru calificarea in semifinale.

- Game la 0 pentru Simona.

- Inca un break pentru Simona, care are 3-0.

- Simona se desprinde in startul setului secund. Sunt deja 7 game-uri consecutive castigate de numarul 3 mondial in clasamentul WTA.

- Break pentru Simona, dupa un game maraton.

INFO: In celalalt sfert de finala jucat miercuri, Eugenie Bouchard a castigat primul set al jocului cu Angelique Kerber, scor 6-3. Castigatoarea va juca in semifinale cu invingatoarea partidei dintre Simona Halep si Sabine Lisicki.

- Lisicki incepe la serviciu si in setul doi.

setul I:

- SET SIMONA HALEP! Primul set merge in contul sportivei romance, care a avut o revenire fantastica si a castigat 5 game-uri la rand.

- Break reusit de Simona. Tenismena noastra serveste pentru castigarea setului.

- 4-4 dupa ce Simona isi castiga, cu ceva emotii, serviciul.

- Break reusit de Simona, care se apropie la doar un game.

- Simona isi face serviciul.

- Nemtoaica reuseste sa-si faca din nou serviciul fara mai probleme.

- Simona castiga primul punct din acest meci, pe propriul serviciu.

- Inceput excelent de meci pentru sportiva din Germania, care se distanteaza la 3-0.

INFO: La partida asista si familia regala britanica.

- Break reusit de Lisicki.

- Nemtoaica castiga primul game al meciului.

- Simona a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca.

ora 14:08 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Organizatorii Wimbledon anunta ca Halep si Lisicki se afla amandoua in fata victoriei cu numarul 250 in circuitul WTA.

ora 14:00 - Cele doua tenismene patrund pe teren. Urmeaza incalzirea, aproximativ 10 minute, iar apoi startul partidei.

INFO: Simona Halep (22 de ani) ocupa locul 3 in clasamentul WTA, in timp ce Sabine Lisicki (24 de ani) se afla pe pozitia a 19-a.

INFO: Va fi cea de-a patra disputa dintre cele doua sportive. Pana acum s-au mai intalnit:

2011, la Stanford: Lisicki s-a impus cu 6-1, 6-2

2013, la Miami: Simona s-a impus cu 6-2, 3-6, 7-5

2014, la Madrid: Simona s-a impus cu 5-7, 6-3, 6-2

Povestea adversarei Simonei Halep: alergica la iarba care face minuni la Londra

INFO: Pana in sferturi, Simona a trecut de Teliana Pereira (Brazilia), Lesia Tsurenko (Ucraina), Belinda Bencic (Elvetia) si Zarina Diyas (Kazahstan). De partea cealalta, Lisicki le-a eliminat pe Julia Glushko (Israel), Karolina Pliskova (Cehia), Ana Ivanovic (Serbia) si Yaroslava Shvedova (Kazahstan).

Simona Halep si-a aflat adversara din sferturi la Wimbledon

INFO: Castigatoarea va juca in semifinale cu invingatoarea sfertului dintre Eugenie Bouchard si Angelique Kerber.

Editia din 2014 a Wimbledonului are loc in perioada 23 iunie - 6 iulie.

Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
#Simona Halep calificare semifinale Wimbledon, #Simona Halep invins Lisicki, #Simona Halep sferturi Wimbledon LIVE, #Simona Halep in direct sferturi Wimbledon , #Wimbledon