Simona Halep o invinge cu emotii pe Aliaksandra Sasnovich in primul tur la Wimbledon

Luni, 01 Iulie 2019, ora 16:51
39322 citiri

Simona Halep s-a calificat, luni, in turul doi de la Wimbledon, dupa o victorie muncita cu bielorusa Aliaksandra Sasnovich.

Reprezentanta noastra s-a impus in doua seturi, cu 6-4, 7-5, revenind in actul secund de la 2-5 si salvand o minge de set a jucatoarei aflate pe locul 36 in ierarhia WTA.

O ora si 38 de minute a durat partida dintre Halep si Sasnovich, aflate la prima confruntare directa.

Simona a avut parte de un meci complicat impotriva unei jucatoare care la editia de anul trecut a Grand Slam-ului britanic a ajuns pana in faza optimilor de finala.

Dupa un prim set controlat de sportiva noastra, Sasnovich si-a crescut mult nivelul jocului in actul secund, profitand insa si de o accidentare suferita de Simona la glezna.

Jucatoarea din Belarus s-a desprins la 5-2 si a avut chiar o minge de set, insa Simona a revenit fantastic, adjudecandu-si urmatoarele cinci game-uri si castigand meciul, astfel, in minim de seturi.

In turul urmator, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea meciului dintre Mihaela Buzarnescu si Jessica Pegula.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Aliaksandra Sasnovich, din primul tur la Wimbledon 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Aliaksandra Sasnovich 6-4, 7-5

16:51 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP

16:49 - Tenismena noastra face breakul la 0 si va servi pentru castigarea meciului.

16:46 - Simona salveaza o minge de set, iar apoi egaleaza la 5. Trei game-uri consecutive reusite de sportiva noastra.

16:39 - Break la 0 reusit de Simona Halep.

16:36 - Simona isi face usor serviciul, insa Sasnovich urmeaza sa serveasca pentru a castiga setul doi si a impinge meciul in decisiv.

16:33 - Un nou game alb in contul jucatoarei din Belarus, iar Simona va urma la serviciu pentru a ramane in acest set doi.

16:30 - Aliaksandra Sasnovich reuseste breakul si se distanteaza la 4-2 chiar daca Simona a avut 40-0.

16:26 - Sasnovich raspunde cu un game la 0.

16:24 - Game la 0 izbutit de Simona, care egaleaza la 2 in acest set doi.

16:20 - Simona are 3 sanse de break, insa Sasnovich revine si trece pentru prima oara in avantaj.

16:15 - Reabreak reusit de Aliaksandra Sasnovich, care si-a ridicat mult nivelul jocului in ultimele game-uri.

INFO: Fostul mare tenismen suedez Mats Wilander avertizeaza: "Sasnovich face un joc excelent, iar Simona va avea mari probleme. Sa vedem cum se va comporta dupa acea accidentare, pentru ca s-ar putea sa-i fie frica sa forteze".

16:11 - Break reusit de Simona Halep in debutul setului doi.

16:08 - Incepe setul doi, jucatoarea din Belarus fiind la serviciu.

Vezi si: Simona Halep s-a accidentat in primul set al meciului cu Aliaksandra Sasnovich

16:02 - Simona salveaza o minge de break si inchide apoi setul, dupa 52 de minute de joc.

INFO: Simona aluneca pe iarba si acuza ceva probleme la glezna stanga. Sa speram ca nu e nimic serios.

15:54 - Aliaksandra Sasnovich serveste din ce in ce mai bine, insa Simona va urma la serviciu pentru castigarea setului.

15:51 - Fostul numar 1 WTA se apropie la doar un game de castigarea primului set.

15:46 - Sasnovich isi face serviciul si continua sa se mentina aproape de Simona.

15:41 - Simona salveaza doua mingi de break intr-un game extrem de disputat. 4-2 in favoarea reprezentantei Romaniei dupa 30 de minute de la startul jocului.

15:32 - Tenismena noastra are doua sanse de break, insa jucatoarea din Belarus revine si nu-i permite Simonei sa se desprinda.

15:26 - Simona isi face fara emotii serviciul si conduce cu 3-1 in acest prim set.

15:22 - Sasnovich serveste bine si reuseste primul ei game din acest meci.

INFO: Castigatoarea acestei intalniri va da piept in runda urmatoare cu invingatoarea disputei dintre Mihaela Buzarnescu si Jessica Pegula, de asemenea transmisa in direct de site-ul Ziare.com.

15:19 - Game solid reusit de tenismena noastra si pe propriul serviciu.

15:16 - Simona incepe foarte bine meciul, cu un break.

ora 15:10 - A inceput meciul. Jucatoare din Belarus e prima la serviciu.

INFO: La editia de anul trecut a Grand Slam-ului britanic, Simona a fost invinsa in turul trei de Su-Wei Hsieh. De partea cealalta, Sasnovich a ajuns pana in optimi, acolo unde a pierdut cu Jelena Ostapenko.

INFO: La TV, partida poate fi vizionata pe postul Eurosport 1.

ora 15:00 - Cele doua tenismene patrund pe terenul numarul 1 din cadrul complexului All England Club, iar jocul va incepe in aproximativ 8 minute.

INFO: In clasamentul WTA, Simona ocupa pozitia a 7-a, in timp ce adversara ei din Belarus se afla pe locul 36.

INFO: Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum.

Wimbledon 2019 se desfasora in perioada 1-14 iulie.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...