Simona Halep o spulbera pe Azarenka si se califica in optimi la Wimbledon

Vineri, 05 Iulie 2019, ora 19:10
50405 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Wimbledon dupa o victorie categorica obtinuta in fata Victoriei Azarenka.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-1, la capatul a o ora si 7 minute de joc!

Partida dintre cele doua foste lidere ale clasamentului feminin se anunta una spectaculoasa si echilibrata, iar inceputul de meci chiar asa a parut.

Azarenka a facut prima breakul si s-a desprins la 3-1, insa Halep a revenit imediat cu rebreak, dupa care a castigat alte patru game-uri consecutiv si s-a impus in primul set mai usor decat se astepta.

Actul secund a fost inca si mai clar, Azarenka reusind sa opuna rezistenta doar la inceput. Si-a facut serviciul in game-ul doi, s-a luptat bine in cel de-al treilea, insa dupa ce l-a pierdut a cedat complet.

Halep nu s-a relaxat, ci a continuat sa preseze si sa profite de toate greselile adversarei, impunandu-se dupa ceva mai mult de o ora de joc.

Mai departe, in optimile de finala romanca va da peste invingatoarea duelului dintre Polona Hercog si surpriza Cori Gauff.

Simona Halep - Victoria Azarenka 6-3/ 6-1

19:10 - GAME, SET si MECI, SIMONA HALEP!

19:06 - BREAK HALEP! Simona serveste pentru meci!

19:02 - Simona concretizeaza breakul cu un game facil si se distanteaza!

18:59 - BREAK HALEP! Simona profita inca o data de nesiguranta bielorusei, forteaza si castiga!

18:55 - Halep isi face cu mari emotii serviciul.

18:49 - Simona are sansa breakului, insa nu o poate concretiza.

18:42 - Halep incepe perfect setul al doilea, cu un game "alb".

18:37 - BREAK si SET, SIMONA HALEP! Azarenka se grabeste si greseste, iar romanca profita!

18:34 - Game pentru Simona! Azarenka va servi acum pentru a ramane in set!

18:30 - Break Halep! Simona preia conducerea in premiera in acest meci!

18:28 - Egaleaza Simona dupa un nou game cu mari emotii, in care a salvat mingi de break.

18:22 - Rebreak rapid pentru Simona!

18:18 - BREAK AZARENKA! Simona se grabeste si bielorusa profita!

18:14 - Azarenka merge in continuare bine cu serviciul.

18:11 - Simona are emotii, salveaza doua mingi de break si egaleaza la unu.

18:05 - Vika isi face serviciul cu destul de multa siguranta.

18:03 - Incepe partida! Azarenka este prima la serviciu.

17:43 - Guido Pella castiga partida in ceva mai mult de doua ore si jumatate! Terenul este liber pentru Halep si Azarenka.

17:38 - Suntem in tiebreak-uk setului trei. Daca Pella se impune, partida se incheie si Simona va intra in curand pe teren.

17:30 - Meciul dintre Pella si Anderson este inca in desfasurare, astfel ca terenul este ocupa.

INFO: Halep si Azarenka s-au infruntat de patru ori pana acum, fiecare avand cate doua victorii. Simona a castigat insa ultimul duel direct si singurul disputat pe iarba, in urma cu doi ani la Wimbledon.

Ce spune Nelu Tătaru despre noul președinte al PNL, Florin Cîțu. ”Schimbarea este singura cale spre progres”
Preşedintele PNL Vaslui, Nelu Tătaru, este de părere că alegerea lui Florin Cîţu în funcţia de preşedinte al partidului într-o perioadă plină de provocări reflectă încrederea...
Dacian Cioloș, după ce a fost acuzat de Dan Barna că e „omul sistemului”: „Aș vorbi mai degrabă de sistemul intern de partid, forțat și condus fix de cei care mă acuză”
Numit de contracandidatul său, Dan Barna, „omul sistemului”, copreședintele USR PLUS Dacian Cioloș lansează o serie de acuzații la adresa modului în care se desfășoară turul al doilea...