Simona Halep se califica in turul III la Wimbledon

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Joi, 05 Iulie 2018, ora 18:33

Simona Halep s-a calificat, joi, in turul al treilea de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al sezonului.

Cea mai buna tenismena din lume s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-0, in fata modestei Saisai Zheng.

Constanteanca a avut parte de un prim set complicat, desi a inceput foarte bine, cu game si break.

Zheng, jucatoare aflata pe locul 126 in clasamentul feminin, a reusit sa revina si sa o scoata din ritm pe Simona cu o serie de "scurte" foarte bine plasate.

Asa a ajuns chinezoaica sa preia conducerea si sa ajunga la 5-3, pentru ca apoi sa serveasca pentru set la 5-4.

Simona si-a revenit insa fabulos si a castigat zece game-uri consecutiv, obtinand calificarea in turul al treilea. Acolo se va duela cu taiwaneza Su-Wei Hsieh (48 WTA), o jucatoare care nu ar trebui sa ii puna mari probleme.

Partida va avea loc sambata, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatori.

Simona Halep - Saisai Zheng 7-5/ 6-0

18:33 - Break, set si meci, Simona Halep!

18:29 - Game Simona! Numarul 1 WTA este la un game de victorie si calificare.

18:23 - Superb! Simona face al doilea break din acest set cu o minge excelenta!

18:19 - Game Halep si lucrurile intra pe un fagas normal.

18:16 - Break Halep! Avem un inceput de set identic cu primul.

18:12 - Game pentru Simona in debutul setului secund.

18:06 - BREAK si SET, Simona Halep!

18:02 - Game Simona! Presiunea se muta acum pe Zheng!

17:59 - Break Halep! Simona isi revine in ultima clipa si egaleaza la 5!

17:54 - Game Halep, dar adversara ei va servi pentru a castiga setul.

17:51 - Isi face serviciul Zheng, iar Simona va servi pentru a ramane in set.

17:44 - Nu isi revine Simona in aceasta partida. Chinezoaica face breakul si preia conducerea.

17:40 - Zheng isi face si ea serviciul si echilibrul se mentine.

17:34 - Game rapid reusit de Halep pe propriul serviciu.

17:32 - Simona a scazut mult nivelul si Zheng egaleaza la 2.

17:27 - Break la zero pentru Zheng!

17:25 - Break Halep! Debut solid pentru sportiva noastra.

17:18 - Halep isi face serviciul in primul game al intalnirii.

17:16 - Incepe meciul! Simona este prima la serviciu.

17:10 - Au intrat pe Terenul 1 cele doua jucatoare.

17:05 - Se termina, in sfarsit, duelul dintre Cilic si Pella. Terenul este eliberat si Simona va juca in cateva minute!

16:10 - Cilic si Pella s-au dus in setul 5. Partida Simonei incepe astfel dupa ora 17:00.

INFO: Daca Simona este numarul 1 WTA, adversara ei nu face parte din Top 100, aflandu-se pe pozitia 126.

INFO: Halep si Zheng s-au intalnit o singura data pana acum, in 2015 la Shenzhen, acolo unde romanca s-a impus in doua seturi.