Simona Halep se califica minunat in sferturile de finala de la Wimbledon

Luni, 10 Iulie 2017, ora 17:50
101825 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe bielorusa Viktoria Azarenka.

Sportiva noastra a facut un meci mare si a trecut de Azarenka, scor 7-6 (3), 6-2. Bielorusa ocupa acum locul 683 WTA, insa doar pentru ca vine dupa concediul de maternitate. Bielorusa este o jucatoare foarte buna, dar pe care Simona a anihilat-o cu un joc inteligent.

In startul meciului, cele doua jucatoare si-au impartit momentele de dominare, castigand fiecare cate doua game-uri.

Simona a incercat sa prelungeasca schimburile pentru a o obosi pe Azarenka, iar aceasta tactica a dat roade.

Primul set s-a decis la tie-break, unde Azarenka a ajuns sleita de puteri si nu a avut nicio sansa in fata Simonei.

Sportiva din Constanta s-a dezlantuit in setul secund, cand a oferit o adevarata demonstratie de tenis, reusind lovituri spectaculoase din toate pozitiile, in timp ce Azarenka era fara replica.

Dupa acest succes, Simona este doar la o singura victorie de un salt pe locul 1 WTA.

In sferturile de finala, Simona o va intalni pe britanica Johanna Konta, ocupanta locului 7 in clasamentul WTA.

Partida va avea loc marti, in direct pe Ziare.com, de la ora 17:00.

La ultima intalnire cu Johanna Konta au iesit scantei, Ilie Nastase jignind-o pe jucatoarea britanica, in aprilie la Fed Cup. De aceasta data, Nastase nu va fi in tribune deoarece este interzis de organizatori.

HALEP - AZARENKA 7-6 (3), 6-2

17:52 - Victorie! Simona incheie cu un break si se califica in sferturile de finala!

17:52 - Azarenka salveaza cele doua mingi, dar Simona mai obtine una!

17:49 - Doua mingi de meci pentru Simona!

17:45 - Azarenka salveaza mingea de meci, face break si scorul devine 5-2.

17:43 - Minge de meci pentru Simona!

17:42 - Azarenka isi face serviciul, Simona lupta acum pentru calificarea in finala!

17:38 - Simona joaca minunat si conduce cu 5-0!

17:35 - Break Simona!!! Romanca are 4-0 si victoria e tot mai aproape!

17:34 - A treia minge de break pentru Simona in acest game!

17:25 - Simona e dezlantuita! Game la zero si scorul este 3-0!

17:24 - Break pentru Simona si scorul este 2-0! Romanca joaca fenomenal, Azarenka e KO in aceste momente.

17:23 - Doua mingi de break pentru Simona!

Info: Johanna Konta o invinge pe Caroline Garcia! Cu ea va juca invingatoarea dintre Halep si Azarenka, in sferturile de finala de la Wimbledon.

17:21 - Simona incepe setul secund cu un game la zero castigat pe propriul serviciu!

17:17 - Simona castiga primul set la tie-break, dupa ce s-a impus la 3!!!

17:11 - Simona isi face serviciul si primul set se decide la tie-break.

17:06 - Azarenka face 6-5 dupa un game echilibrat. Simona serveste din nou pentru a ramane in set.

17:04 - Simona isi face serviciul si egaleaza la cinci.

16:59 - Azarenka face 5-4, Simona serveste acum pentru a ramane in set.

16:56 - Meci foarte echilibrat, cele doua jucatoare isi impart momentele de dominare. Simona egaleaza la patru dupa ce-si face serviciul.

16:52 - Simona face rebreak, iar scorul este 4-3 in favoarea bielorusei!

16:52 - Minge de rebreak pentru Simona!

16:48 - Azarenka evolueaza foarte bine, mai face un break si are 4-2.

16:44 - Game la zero reusit de Azarenka.

16:42 - Simona risca si castiga! O forteaza pe Azarenka sa greseasca si scorul este 2-2.

16:38 - Simona face rebreak si se pregateste de serviciu! Azarenka are 2-1.

16:38 - Minge de rebreak pentru Simona!

16:34 - Simona greseste mult, iar Azarenka face break si conduce cu 2-0.

16:27 - Azarenka isi face serviciul fara emotii.

16:25 - A inceput meciul!

16:21 - Meciul va incepe cu Azarenka la serviciu!

16:05 - Muguruza o invinge pe Kerber! Partida Simonei va incepe in scurt timp.

15:15 - Muguruza trimite meciul cu Kerber in set decisiv.

14:30 - Angelique Kerber a castigat primul set in meciul cu Muguruza.

Meciul este al doilea de pe terenul cu numarul 2 si va incepe dupa finalul confruntarii dintre Angelique Kerber si Garbine Muguruza.

Simona se afla pe locul doi WTA, in timp ce adversara sa este pe locul 683. Azarenka este un fost numar unu mondial si se afla atat de jos deoarece tocmai revine dupa concediul de maternitate.

Bielorusa este insa o jucatoare periculoasa si are 2-1 in duelurile directe cu Simona. Romanca a castigat insa ultima partida, la US Open 2015.

Castigatoarea o va intalni in sferturile de finala pe invingatoarea dintre Johanna Konta si Caroline Garcia.

Meciul este televizat de postul Eurosport.

Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiției cererile de urmărire penală față de Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiţiei cererile de urmărire penală a lui Roman Petre, în calitate de fost premier, şi a lui Voiculescu Gelu-Voican, fost viceprim-ministru, pentru...
Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
#Simona Halep Victoria Azarenka, #Simona Halep Victoria Azarenka live, #Simona Halep Victoria Azarenka direct, #televizare Simona Halep Victoria Azarenka, #Simona Halep Wimbledon Live , #Wimbledon