Simona Halep, eliminata dramatic in sferturile de finala de la Miami

Miercuri, 29 Martie 2017, ora 22:41
66848 citiri

Simona Halep a fost eliminata dramatic in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami, ea fiind invinsa in trei seturi de Johanna Konta.

Romanca a castigat primul act al jocului, l-a pierdut la limita pe cel de-al doilea si a cedat complet in decisiv, scor final 6-3, 6-7, 2-6.

Duelul pentru semifinale a inceput bine pentru Simona, care a servit consistent si a facut destul de repede breakul necesar.

Din actul secund, lucrurile s-au schimbat dramatic. Halep a cazut efectiv ca nivel de joc si i-a permis britanicei sa se distanteze la 3-0, a revenit fantastic si a egalat, pentru ca apoi sa aiba sansa de a inchide partida, servind pentru victorie la 5-4.

N-a fost sa fie pentru ca Johanna nu a cedat si a impins setul in tie-break. Aici Simona s-a descurcat din nou foarte bine in prima faza, insa a cedat pe final in primul rand psihic.

Inaintea decisivului a purtat o discutie tensionata cu antrenorul Darren Cahill si nu a facut fata decat in primele patru game-uri, cedand apoi complet jocul.

Konta obtine a doua victorie din tot atatea meciuri cu Halep si se califica in semifinalele turneului de la Miami.

Simona Halep - Johanna Konta 6-3/ 6-7 (7) / 2-6

22:40 - Game, set si meci Johanna Konta!

22:35 - Dublu break pentru Konta, britanica urmand a servi pentru calificarea in semifinale!

22:32 - Konta se distanteaza la 4-2 si lucrurile se complica pentru romanca.

22:26 - Break pentru Konta, care conduce cu scorul de 3-2.

22:18 - Simona pare ca si-a revenit si a lasat in spate nervii din finalul setului secund.

22:12 - Halep isi face serviciul dupa ce anuleaza patru mingi de break ale adversarei sale.

INFO: Simona apeleaza la Darren Cahill, iar intre cei doi are loc un dialog ceva mai tensionat, romanca parand ca nu are incredere in sfaturile tehnicianului.

22:01 - Konta castiga tie-break-ul cu 9-7 si impinge partida in "decisiv"!

21:51 - Simona isi face serviciul si vom avea tie-break.

21:46 - Konta isi face greu serviciul si Simona va servi acum petru a trimite setul in tie-break.

21:40 - Rebreak rapid pentru Konta si meciul continua.

21:34 - Break Halep, iar romanca va servi acum pentru castigarea partidei si pentru calificarea in semifinale!

21:29 - Greu, foarte greu, insa si Simona isi face serviciul.

21:19 - Konta isi face serviciul si conduce din nou in acest set.

21:15 - Ceva mai dificil decat si-ar fi dorit, insa Simona isi face serviciul si egaleaza dupa ce a fost condusa cu 3-0.

21:10 - Rebreak pentru Simona, care da semne ca si-a revenit dupa caderea de forma din debutul setului.

21:06 - Simona castiga cu greu primul game din acest set.

21:00 - Game Konta si scorul urca la 3-0 in setul secund.

20:58 - Break la zero reusit de Johanna Konta si Simona intampina primele probleme in aceasta partida.

20:56 - Konta castiga primul game din setul secund.

20:50 - Game si set Simona Halep!

20:47 - Halep are doua sanse de break si set, insa le iroseste si Konta isi adjudeca acest game.

20:40 - Simona anuleaza o minge de break a adversarei si apoi castiga game-ul. Britanica va servi pentru a ramane in acest prim set.

20:34 - Isi face Konta serviciul destul de greu, insa Simona ramane in avantaj.

20:28 - Halep concretizeaza breakul cu ceva emotii si se distanteaza la 4-1.

20:22 - Simona profita de o dubla greseala a britanicei si concretizeaza prima sansa de break a meciului.

20:14 - Game la zero petru Konta.

20:12 - Simona castiga fara mari emotii primul game.

20:10 - A inceput partida, Simona serveste prima!

20:00 - Cele doua sportive se afla pe teren si executa miscarile de incalzire.

19:55 - Ne pregatim de partida.

INFO: Daca Simona ocupa locul 5 in clasamentul WTA, adversara ei de miercuri seara se afla pe pozitia a 11-a.

INFO: Halep si Konta s-au intalnit o singura data in circuitul feminin, in 2015 la Wuhan, atunci cand britanica s-a impus in trei seturi.

INFO: Prin calificarea in sferturi, Simona si-a egalat performanta de anul trecut de la Miami.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Simona Halep Miami Open 2017, #Halep Konta Miami Open, #Halep Konta LIVE , #WTA