Simona Halep, infrangere usturatoare la Doha: A pierdut cu numarul 118 WTA!

Marti, 23 Februarie 2016, ora 21:04
57252 citiri

Simona Halep a inregistrat o infrangere usturatoare in turul al doilea de la Doha, fiind invinsa de jucatoarea aflata pe locul 118 in clasamentul WTA.

A patra jucatoare a lumii a cedat in fata rusoaicei Elena Vesnina in trei seturi, scor, 7-6, 4-6, 1-6, dupa doua ore si 20 de minute de joc.

Constanteanca in varsta de 24 de ani a inceput partida dornica sa demonstreze ca eliminarea de la Dubai nu a fost decat un accident si avea in fata o adversara mai mult decat abordabila.

Vesnina jucase doua meciuri in calificari pentru a ajunge pe tabloul principal de la Doha, iar in primul tur a avut o adversara deloc usoara, pe frantuzoaica Garcia.

Cu toate acestea, Vesnina a reusit sa ii dea o replica remarcabila Simonei in primul set, inclinandu-se abia in tiebreak.

Setul secund a inceput cu o cadere drastica de forma a rusoaicei, care i-a permis lui Halep sa se desprinda la 4-1. Din acest moment Vesnina s-a dezlantuit, reusind sa egaleze si mai apoi sa castige al doilea set.

"Decisivul" nu a avut practic istoric, numarul 118 WTA zburdand pe teren in fata unei Simona Halep care nu a avut replica la loviturile sale.

Rusoaica s-a impus astfel cu 6-1 si o trimite acasa pe Simona, care va incerca luna viitoare sa isi apere titlul la Indian Wells in cea mai slaba forma din ultimii ani.

Simona Halep - Elena Vesnina 7-6 (1) / 4-6/ 1-6

21:04 - Game, set si meci, Elena Vesnina!

21:01 - Break pentru Vesnina si rusoaica va servi pentru castigarea partidei.

20:57 - Vesnina isi face serviciul si se distanteaza la 4-1 in "decisiv".

20:53 - Probleme mari pentru Simona, care isi pierde serviciul si ii permite adversarei sa se distanteze.

20:45 - Echilibru in debutul setului secund.

20:38 - Set Vesnina! Simona isi pierde serviciul si este nevoita sa joace un set decisiv pentru a obtine victoria.

20:29 - Simona isi pierde serviciul si ii permite adversarei sa egaleze.

20:24 - Vesnina reintra in joc cu doua game-uri castigate consecutiv.

20:12 - Al treilea break pentru Simona in acest set.

20:09 - Break si pentru Vesnina.

20:05 - Vine si al doilea break din acest set secund pentru Simona.

20:02 - Halep face un break rapid si pare ca nu va avea probleme in setul secund.

19:54 - Simona Halep castiga primul set dupa ce defineaza in tiebreak, acolo unde se impune cu 7-1!

19:49 - Rebreak Halep si primul set se va decide la tiebreak.

19:44 - Face breakul Vesnina si va servi pentru castigarea setului.

19:42 - Vesnina nu renunta si tine aproape de Simona Halep.

19:26 - Are destul de multe probleme Simona in acest meci, nereusind sa se desprinda.

19:10 - Halep castiga un game la zero si preia din nou conducerea.

19:07 - Rebreak rapid al Simonei.

19:03 - O mica surpriza pe centralul de la Doha, acolo unde Vesnina reuseste breakul. Simona isi schimba incaltarile in aceasta pauza.

18:45 - Simona isi face serviciul fara mari emotii.

18:42 - Incepe partida! Simona serveste prima!

18:27 - Saisai Zheng castiga meciul cu numarul 2 WTA si realizeaza cea mai mare surpriza de la Doha de pana acum.

Surpriza uriasa la Doha: Numarul 2 WTA, eliminata de o necunoscuta

17:55 - Saisai Zheng se impune surprinzator in primul set al meciului cu Angelique Kerber.

17:10 - Incepe partida dintre Kerber si Zheng. Dupa aceasta intalnire o asteptam pe terenul central si pe Simona.

INFO: Partida incepe dupa ora 18:30

INFO: Simona este cap de serie numarul doi la Doha si intra in concurs direct in runda secunda, in timp ce Vesnina a realizat una dintre surprizele rundei inaugurale, trecand de Caroline Garcia.

INFO: Singurul duel direct dintre cele doua a avut loc in 2011, la Auckland, fiind castigat de Halep.

Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
Justificarea la care nimeni nu se aștepta: ”Desemnarea lui Cîrstoiu, legată de tendința de a visa”
Senatorul PSD Vasile Dîncu a declarat că renunţarea la varianta unui candidat comun PSD-PNL la Primăria Capitalei şi susţinerea unui candidat propriu denotă ”mai multă flexibilitate”....
#Simona Halep Doha 2016, #Halep Vesnina Doha in direct, #Simona Halep meci rezultat , #WTA