Simona Halep, misiune imposibila la Cincinnati: Va juca impotriva "cosmarului" Maria Sharapova

Vineri, 15 August 2014, ora 08:21
7785 citiri

Simona Halep va avea o misiune imposibila sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati, SUA.

Numarul doi mondial o va intalni pe marea sa rivala din circuitul feminin, Maria Sharapova, in aceasta faza a competitiei.

Simona s-a calificat in sferturi dupa ce joi a trecut de cehoaica Lucie Safarova in doua seturi, scor 6-4, 7-5.

De cealalta parte, la cateva ore dupa meciul Simonei, rusoaica Maria Sharapova a obtinut si ea calificarea in sferturi dupa un meci mai dificil contra Anstasiei Pavlyuchenkova.

Maria s-a impus de asemenea in doua seturi, scor 6-4, 7-6, dar a fost o partida mult mai dificila decat o arata scorul.

In primul set Sharapova a avut 4-1, insa a fost egalata de adversara ei, reusind sa isi adjudece totusi ultimele doua game-uri si, implicit, primul set.

Al doilea act al partidei a fost si mai disputat, cele doua reusind cate trei breakuri si ajungand, firesc, la tie-break, acolo unde Maria s-a impus confortabil.

Urmeaza asadar duelul dintre Halep si Sharapova, al treilea din acest an. Romanca a pierdut in fata rusoaicei in finalele de la Roland Garros si Madrid, ratand la Paris sansa de a castiga primul trofeu de Grand Slam.

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Cincinnati

De fapt, in intreaga cariera Simona nu are nici macar o victorie in fata Sharapovei, o adevarata "bestia nera" pentru ea.

Totusi, ultimele intalniri pe hard dintre cele doua au avut loc in 2012, atunci cand Simona se afla in afara Top 50 WTA.

Declaratii

Ma simt bine, am jucat mult mai bine decat in primul meci de aici. Sunt fericita pentru ca am reusit sa castig al doilea set, Lucie avea la un moment dat 5-4. Intotdeauna ai un sentiment frumos dupa ce castigi mecuiri atat de disputate.

SIMONA HALEP: "Cred ca am servit bine in momentele importante. Cred ca am fost agresiva si am folosit bine unghiurile terenului. Am incercat sa joc cat pot de bine si cred ca asta am facut."

MARIA SHARAPOVA: "Am avut o adversara dificila, mai ales daca ma gandesc ca m-a invins la inceputul anului. Sunt fericita pentru ca am reusit sa-mi iau revansa. Stiam ca este o adversara agresiva, asa ca am incercat sa o fac sa renunte la aceasta tactica. Sunt fericita pentru ca m-am impus in doar doua seturi."

Intalnirea dintre Simona Halep si Maria Sharapova, din sferturile turneului de la Cincinnati, este programata in noaptea de vineri spre sambata, incepand cu ora 02:00.

Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#Halep Sharapova Cincinnati 2014, #Halep Sharapova live Cincinnati, #Simona Halep Sharapova Cincinnati , #WTA