Simona Halep o spulbera pe Kasatkina si se califica in semifinale la Beijing

Vineri, 06 Octombrie 2017, ora 08:48
54525 citiri

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Beijing in stil de mare campioana, cu o victorie categorica in fata Dariei Kasatkina.

Romanca s-a impus la capatul unei partide in care a predat o adevarata lectie de tenis scor 6-2, 6-1.

Simona a intalnit-o pe jucatoarea din Rusia la ceva mai mult de o saptamana dupa ce Kasatkina o umilise la Wuhan, iar revansa era unul dintre obiectivele Simonei, dupa cum singura a marturisit inaintea partidei.

Jocul a fost unul fara istoric. Avand in fata o adversara incapabila sa loveasca puternic, Simona a castigat incredere cu fiecare minge jucata.

Romanca si-a plimbat adversara pe tot terenul si acest lucru a contat in finalul setului doi, atunci cand o Kasatkina epuizata n-a mai putut sa alerge dupa unele mingi.

Ca niciodata, Simona a incheiat partida cu 19 lovituri castigatoare, fata de cele numai sase ale adversarei. Asta ne arata si ca Halep nu si-a facut jocul obinuit, de aparare, ci a iesit la atac mult mai agresiva decat se astepta poate rusoaica.

Mai departe, pentru Simona urmeaza un meci extrem de interesant. Pentru calificarea in finala ce ii poate aduce si locul 1 WTA, Halep trebuie sa treaca de invingatoarea duelului dintre Sorana Cirstea si Jelena Ostapenko.

Simona Halep - Daria Kasatkina 6-2/ 6-1

08:48 - Break, set si meci, Simona Halep!

08:46 - Simona isi face serviciul dupa ce salveaza trei mingi de break ale adversarei.

08:39 - Break Halep! Kasatkina primeste o adevarata lectie de tenis!

08:35 - Isi face serviciul Simona si concretizeaza breakul.

08:31 - Break pentru Halep, primul din acest set!

08:27 - Game si pentru Halep, la fel de dificil.

08:22 - Kasatkina isi face serviciul dupa un game foarte disputat.

08:15 - Game si set, Simona Halep!

08:09 - Break la zero pentru Halep, iar acum romanca serveste pentru castigarea primului set.

08:06 - Kasatkina revine de la 0-40 si face breakul!

08:00 - Inca un break pentru Halep, care pare ca se va impune fara mari emotii in acest set.

07:56 - Simona isi face serviciul si se distanteaza in acest debut de meci.

07:52 - Vine si al doilea break pentru Halep! In momentul de fata e important pentru ea sa isi faca serviciul.

07:49 - Kasatkina recupereaza breakul rapid.

07:44 - Simona incepe perfect, cu un break in primul game al partidei!

07:40 - Incepe meciul!

07:35 - Simona si Daria intra in arena centrala de la Beijing. Dupa incalzirea celor doua va incepe si partida.

07:30 - Buna dimineata! Meciul dintre Halep si Kasatkina urmeaza sa inceapa in 10-15 minute.

INFO: Halep si Kasatkina s-au intalnit de trei ori pana acum, romanca avand doua victorii. Totusi, in ultimul meci direct, disputat in urma cu o saptamana, rusoaica s-a impus cu un categoric 6-2, 6-1 la Wuhan.

INFO: Meciul va fi televizat pe postul DigiSport 2.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Halep Kasatkina Beijing, #Halep tenis rezultate, #Halep Kasatkina rezultat , #WTA