Simona Halep s-a calificat in optimi la Dubai

Marti, 17 Februarie 2015, ora 20:34
30798 citiri

Simona Halep s-a calificat, marti seara, in optimile de finala ale turneului WTA de la Dubai.

In turul II al intrecerii din Emiratele Arabe Unite, numarul 4 WTA a trecut fara probleme de Daniela Hantuchova, scor 6-2, 6-0.

Chiar daca s-a confruntat cu probleme medicale inaintea debutului din Dubai, Simona a intrat pe teren marti seara si a avut sansa de a intalni o adversara epuizata.

Slovaca Hantuchova a jucat saptamana trecuta la Pattaya, turneu pe care l-a si castigat, pentru ca luni sa dispute un meci de trei seturi in runda inaugurala din Emirate.

Astfel, in fata Simonei s-a prezentat o sportiva care n-a facut fata din punct de vedere fizic decat in primele game-uri.

Hantuchova a tinut aproape de Halep pana la scorul de 3-2, in primul set, din acel moment ea nereusind sa mai castige vreun game.

Mai mult, in setul secund slovaca a facut mai mult act de prezenta, miscandu-se cu dificultate in teren si permitandu-i Simonei sa obtina o victorie la scor.

Totusi, sportiva noastra a avut o multime de probleme la serviciu, confirmand parca informatiile potrivit carora ar resimti dureri destul de mari in zona coastelor.

Simona Halep va evolua in optimile de finala de la Dubai miercuri seara, urmand a o intalni pe Tsvetana Pironkova, cea care a reusit surpriza si a eliminat-o pe chinezoaica Peng Shuai.

Partida dintre Halep si Hantuchova a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Halep - Hantuchova 6-2/ 6-0

Setul II

20:34 - Game, set si meci Simona Halep!

20:30 - BREAK Halep! Simona mai are doar un pas pana la victorie!

20:26 - Isi face serviciul Simona, care este la numai doua puncte de victorie.

INFO: Hantuchova ii spune antrenorului sau ca abia mai poate sta in picioare

20:21 - BREAK HALEP! Simona se impune la capatul unui game care a durat 10 minute.

20:11 - Game pentru Halep pe propriul serviciu.

20:06 - BREAK HALEP! Debut perfect de set pentru Simona.

Setul I

20:01 - Game si set Simona Halep! 40 de minute a durat primul act.

19:56 - BREAK HALEP! Simona reuseste al doilea break din acest set!

19:52 - Game "alb" pentru Simona.

19:49 - Isi face serviciul slovaca, desi Simona a avut sansa unui al doilea break.

19:42 - Game pentru Simona, care se distanteaza la 3-1.

19:36 - BREAK HALEP! Romanca preia conducerea!

19:30 - Simona isi face game-ul cu emotii, avand ceva probleme la serviciu.

19:24 - Castiga slovaca primul punct.

______________________

19:20 - Incepe partida, Hantuchova serveste prima!

19:15 - Au intrat in arena cele doua jucatoare, care efectueaza primele miscari de incalzire.

18:57 - Petra Kvitova castiga "decisivul" cu 6-2 si se califica in turul III. Vom avea aproximativ 10 minute de pauza pana la meciul Simonei.

18:21 - Kvitova castiga setul II cu 6-3 si vom avea un "decisiv".

18:10 - Postul DigiSport anunta ca Simona Halep are probleme medicale, asa cum Ziare.com a anuntat inca de luni, si ca s-a decis in ultimul moment sa intre pe teren in disputa cu Hantuchova.

17:40 - Svitolina castiga primul set dupa jumatate de ora de joc cu un neverosimil 6-2.

17:10 - Incepe partida dintre Svitolina si Kvitova.

INFO: Simona Halep este principala favorita de la Dubai, dupa retragerea Serenei Williams, si nu a evoluat in primul tur.

INFO: Hantuchova a depasit-o in runda inaugurala pe Mona Barthel, scor 7-6, 3-6, 6-3.

INFO: Simona Halep a acuzat probleme medicale inaintea meciului.

INFO: PArtida poate fi urmarita la TV pe postul DigiSport 2.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Simona Halep Dubai 2015, #Halep Hantuchova Dubai 2015, #Halep Hantuchova LIVE , #WTA