Simona Halep se califica in semifinale la Miami dupa un meci nebun

Miercuri, 27 Martie 2019, ora 20:46
75725 citiri

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in semifinalele turneului WTA de la Miami dupa un meci nebun contra chinezoaicei Qiang Wang.

Scorul final a fost 6-4, 7-5, romanca revenind in setul al doilea de la 1-5!

Simona a inceput foarte bine partida, cu un break, insa si-a pierdut serviciul imediat. A urmat un nou break, de aceasta concretizat, iar diferenta a fost pastrata pana la final, chiar daca la un moment dat chinezoaica parea ca poate reveni.

Romanca a castigat astfel primul set intr-o maniera destul de confortabila si ne-a oferit un nou moment incredibil dupa ce si-a certat antrenorul si toata echipa, reclamand faptul ca oamenii din staff nu au aplaudat atunci cand a trebuit.

Setul secund a fost unul incredibil. Halep a inceput cu break, insa apoi a pierdut cinci game-uri la rand si parea ca este gata sa renunte la set.

A urmat insa o revenire fabuloasa, constanteanca reusind sa se impuna in sase game-uri consecutive, castigandu-si astfel biletele pentru semifinale.

Daca va reusi sa se impuna si in urmatorul meci, Simona va reveni pe primul loc al clasamentului feminin!

Simona Halep - Qiang Wang 6-4/ 7-5

20:46 - GAME, SET si MECI, SIMONA HALEP!

20:41 - BREAK HALEP! Simona va servi pentru meci si pentru calificarea in semifinale! (6-5)

20:38 - Ce meci! Simona revine de la 0-40, salveaza trei mingi de set si egaleaza la cinci! (5-5)

20:32 - Break la zero pentru Halep! Simona are sansa de a egala la 5 acum! (4-5)

20:30 - Game Simona! Este 5-3 si speram la o revenire exceptionala! (3-5)

20:26 - Break Halep! Simona se agata de acest set, insa ii va fi foarte greu! (2-5)

20:23 - Break Wang! Chinezoaica serveste acum pentru set! (1-5)

20:20 - Game categoric pentru Wang! (1-4)

20:18 - Break Wang! Incep sa se complice lucrurile pentru Simona. (1-3)

20:11 - Wang isi face serviciul si preia conducerea. Halep pare foarte nervoasa. (1-2)

20:09 - Rebreak rapid pentru Wang! (1-1)

20:02 - Greu, foarte greu, insa Simona face un nou break in primul game al setului II. (1-0)

19:54 - GAME si SET, SIMONA HALEP!

19:49 - Game din nou cu emotii pentru Wang, insa chinezoaica ramane in acest set. (5-4)

19:44 - Game castigat categoric de Simona. (5-3)

Simona solicita antrenorului Daniel Dobre pentru cateva sfaturi:

"Ai avut planul foarte bun, minge inalta, minge scurta. Poti sa ii dai mingi mai inalte de departe. In rest ai jucat foarte bine, accepta lupta. Cand ai posibilitatea sa intri in teren sa faci asta. Ti-a iesit foarte bine cross-ul. Deci aplaudam sa iti dam energie, da? Ramai acolo, ramai focusata ca joci foarte bine."

19:40 - Wang isi face greu serviciul si vine la un punct de Simona. (4-3)

19:35 - Break Wang! Chinezoaica nu se lasa si reintra in set. (4-2)

19:31 - Superb! Halep revinde la 0-40 si reuseste un nou break! (4-1)

19:26 - Simona este prima care isi face serviciul. (3-1)

19:21 - Al doilea break pentru Halep in acest meci! (2-1)

19:16 - Rebreak rapid pentru Wang. (1-1)

19:12 - Perfect! Simona incepe partida cu un break! (1-0)

19:08 - Incepe meciul cu Wang la serviciu!

19:00 - Au ajuns in arena cele doua jucatoare. In cateva minute incepe partida.

Totul despre Wang Qiang, adversara Simonei Halep din sferturile de la Miami: Numarul impresionant de finale jucate in ultimele luni

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...