Simona Halep, victorie cu emotii si calificare in finala Bucharest Open

Sambata, 16 Iulie 2016, ora 21:05
37075 citiri

Simona Halep a obtinut o victorie muncita in semifinalele turneului Bucharest Open si a obtinut calificarea in ultimul act de la Bucuresti.

In semifinale, romanca a trecut de americanta Vania King, scor 6-7, 6-4, 6-3.

Chiar daca a avut in fata ei o adversara mai slab cotata, King aflandu-se pe locul 144 in clasamentul WTA, Simona a avut mult de muncit pentru a obtine victoria.

A cincea jucatoare a lumii a pierdut primul set la tie-break dupa ce a aratat mari slabiciuni la serviciu.

In actul secund Halep a dat semne ca isi revine, desi a continuat sa serveasca destul de slab. A castigat insa setul si a trimis meciul in "decisiv".

Setul al treilea a inceput foarte bine pentru romanca, dar aceasta a avut un nou moment de slabiciune si i-a permis adversarei sa se apropie.

Pana la urma, Simona a reusit sa se impuna si s-a calificat pentru a doua oara in cariera in finala turneului WTA de la Bucuresti.

In ultimul act, duminica de la ora 16:00, ea o va intalni pe Anastasija Sevastova.

Simona Halep - Vania King 6-7 (3) / 6-4/ 6-3

21:05 - Game, set si meci! Simona Halep este finalista la Bucuresti!

21:02 - Break Halep si romanca va servi pentru castigarea meciului!

20:59 - Break King, iar situatia Simonei se complica din nou.

20:53 - Halep rateaza berakul si King isi face serviciul.

20:46 - Simona isi face serviciul si se distanteaza in setul decisiv.

20:43 - Break King, urmat de un break al lui Halep. Diferenta de doua puncte se mentine.

20:37 - Break Halep si romanca se distanteaza in "decisiv".

20:32 - Game la zero pentru Halep in debutul setului trei.

20:26 - Break si set Simona Halep! A doua finalista de la Bucharest Open va fi decisa in urma "decisivului"!

20:22 - Game la zero pentru Simona, iar presiunea este acum pe Vania King.

20:19 - Break Halep, iar scorul este din nou egal.

20:16 - Break Vania King si Simona are din nou probleme.

20:14 - Isi face si King serviciul.

20:06 - Game Halep si romanca preia conducerea in acest set.

20:02 - Break pentru Halep si scorul este egal in setul al doilea.

19:58 - Simona isi face si ea serviciul.

19:53 - Americanca isi face serviciul si Simona are serioase motive de ingrijorare.

19:48 - Vania King incepe setul secund cu un break.

19:42 - King castiga tie-break-ul si primul set!

19:36 - Break Vania King si vom avea tie-break in acest prim set.

19:31 - Break Halep si este randul romancei sa serveasca acum pentru castigarea setului.

19:29 - Simona isi face serviciul in premiera si egaleaza la 5.

19:25 - Halep reuseste si ea breakul, insa este obligata sa isi faca serviciul pentru a nu pierde acest set.

19:21 - Inca un break pentru King, care va servi acum pentru castigarea primului set.

19:16 - Break Halep, insa ramane problema serviciului pentru Simona.

19:13 - Simona nu isi poate face serviciul si King reuseste un nou break.

19:09 - Break si pentru Simona. Sa vedem daca va servi asa cum trebuie de aceasta data.

19:07 - Al doilea break pentru Vania King.

19:03 - Americanca isi face serviciul si preia conducerea.

19:00 - Rebreak rapid pentru Vania King.

18:57 - Ce debut de meci! Halep reuseste un break la zero!

18:55 - Incepe meciul! King serveste prima.

18:48 - Intra in teren cele doua tenismene.

18:37 - Se pregateste terenul pentru meciul Simonei, care ar trebui sa inceapa in 15-20 de minute.

18:35 - Sevastova reuseste sa se impuna in doua seturi, scor 6-3, 6-2, si este prima finalista de la Bucharest Open.

18:00 - Anastasija Sevastova a castigat primul set al meciului cu Laura Siegemund, din prima semifinala de la Bucuresti, scor 6-3.

INFO: Meciul incepe in jurul orei 18:30

INFO: Simona se afla pe locul cinci in clasamentul WTA, pe cand adversara ei de la Bucuresti este pe un modest loc 144.

Citeste aici ce a spus Simona despre meciul din semifinale

INFO: Halep si King s-au intalnit de doua ori pana acum in circuitul feminin, fiecare avand cate o victorie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Halep King Bucharest Open, #Simona Halep semifinale Bucharest Open, #Simona Halep rezultat Bucharest Open , #WTA