Simona Halep, in sferturi la Cincinnati dupa o victorie electrizanta

Vineri, 21 August 2015, ora 06:07
37114 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati dupa o victorie electrizanta cu nemtoaica Andrea Petkovic.

Numarul 3 WTA s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2, dupa doua ore si 40 de minute de joc cu adevarat superb.

Sportiva nascuta in Constanta a inceput perfect partida, cu un break in primul game, insa si-a pierdut apoi imediat serviciul si a evoluat la un nivel ceva mai slab, permitandu-i adversarei sa detina controlul.

Cu destule greseli nefortate si prea putine lovituri castigatoare, Simona a cedat primul set cu 6-4.

Setul secund a inceput cu mari probleme pentru romanca, insa tocmai atunci cand parea gata sa renunte a gasit resurse pentru a reveni fantastic in joc. Chiar daca ambele jucatoare au acuzat probleme medicale, primind ingrijiri pe teren, Simona a fost cea care a fost castigatoare, tot cu 6-4.

"Decisivul" a fost echilibrat pana la scorul de 2-2, moment in care s-a desprins in invingatoare.

A fost o partida cu adevarat epica pentru cele doua jucatoare, un adevarat razboi pe terenul de tenis. Ambele au lovit puternic si au gasit unghiuri imposibile, insa, pana la urma, cea mai buna a castigat.

Pe Simona o asteapta un nou meci dificil in sferturile de finala, acolo unde va da peste Anastasia Pavlyuchenkova.

Intalnirea dintre cele doua se va disputa in noaptea de vineri spre sambata si va fi transmisa in direct pe site-ul Ziare.com.

Simona Halep - Andrea Petkovic 4-6/ 6-4/ 6-2

Setul III

06:06 - Game, set si meci Simona Halep! Ce batalie am avut!

06:04 - Petkovic isi cheama antrenorul inaintea acestui game.

06:02 - Doua duble greseli consecutive facute de Petkovic ii aduc Simonei Halep inca un break. Este 5-2 si romanca va servi pentru victorie.

05:55 - Game Halep! Simona isi face foarte greu serviciul, insa isi concretizeaza breakul anterior!

05:46 - Vine al doilea break pentru Halep, iar publicul explodeaza: SI-MO-NA!

05:40 - Isi pierde concentrarea Simona si Petkovic face si ea breakul. Egalitate la 2 si oricine poate castiga.

05:36 - Petkovic isi face serviciul, insa Halep arata foarte bine in aceste momente.

05:32 - Game pentru Halep! Simona si-a revenit aproape miraculos si este favorita acum la victorie!

05:29 - BREAK SIMONA! Halep da lovitura in primul game din "decisiv" dupa o batalie cum rar se vede pe terenul de tenis! Ce meci avem la Cincinnati!

Setul II

05:15 - Revine medicul la Halep, din nou probleme musculare. Nu pare totusi ceva foarte grav.

05:14 - Asa se face! Game si set Simona Halep! Vom avea set decisiv si nici nu se putea incheia altfel un meci atat de intens!

05:09 - Game la zero pentru Petkovic, insa Simona va servi pentru castigarea setului secund.

05:07 - Simona isi face serviciul si are acum o sansa mare sa trimita meciul in "decisiv"!

05:04 - Break pentru Simona! Este din nou in avantaj, insa problemele medicale nu ii dau pace. Inca o data primeste ingrijiri. SI-MO-NA se aude din tribune!

04:57 - Poate cel mai usor game pentru Simona pe propriul serviciu. Ingrijirile medicale au avut efect pana la urma.

04:55 - Revine Simona pe teren, meciul continua.

Noi probleme medicale pentru Simona Halep

04:52 - Simona Halep acuza o accidentare si solicita interventia medicului. Pare a fi vorba despre probleme musculare la piciorul stang.

04:50 - Simona iroseste o minge de break si, pana la urma, Petkovic isi face serviciul.

04:44 - Rebreak pentru Petkovic, care joaca acum cu mana dreapta bandajata.

04:35 - Si vine breakul! Simona preia conducerea, iar Petkovic solicita un timeout medical pentru a trata o basica aparuta in palma dreapta.

Accidentare neasteptata pentru adversara Simonei Halep

04:34 - Petkovic scapa racheta, nemtoaica acuzand o accidentare la mana dreapta.

04:32 - Ce game! Simona salveaza sase mingi de break si isi face serviciul dupa 10 minute si jumatate de joc. Poate fi un moment important.

04:21 - Continua sa serveasca bine Petkovic, care obtine primul game al setului secund.

Setul I

04:12 - Halep cedeaza in primul rand psihic, isi pierde serviciul si pierde setul.

04:08 - Simona nu mai gaseste solutii pentru a castiga pe serviciul adversarei, iar acum ea trebuie sa serveasca pentru a ramane in acest set.

04:04 - In sfarsit, un game bun al Simonei pe propriul serviciu. Egalitate la 4.

04:00 - Petkovic isi face serviciul, iar Simona face o noua criza de nervi, lovind cu racheta de ciment.

Simona Halep, inca o criza de nervi la Cincinnati

03:55 - Este randul lui Petkovic sa greseasca, iar Halep profita si egaleaza din nou.

03:54 - Apar primele semne de ingrijorare. Simona se tine de glezna dreapta si pare ca nu se simte tocmai bine. Continua insa meciul. Cel putin deocamdata.

03:51 - Nemtoaica face inca un game pe propriul serviciu si putem spune ca se joaca deja fara manusi. Cele doua sportive lovesc puternic, partida este una intensa deja.

03:48 - Isi face si Simona serviciul, insa cu mari emotii. Destul de multe greseli nefortate pentru sportiva noastra in debutul partidei.

03:40 - Petkovic este prima dintre cele doua jucatoare care isi face serviciul.

03:36 - Probleme la serviciu pentru Halep, iar Petkovic face imediat rebreakul.

03:33 - Debut perfect de partida pentru Simona, break in primul game!

03:27 - Si incepe partida! Hai Simona!

03:22 - Sunt deja in arena cele doua sportive. Tribunele mai mult goale la meciul precedent incep sa se umple usor-usor, iar steagurile Romaniei sunt tot mai vizibile. Fanii sunt alaturi de Simona.

03:18 - Simona isi cunoaste deja posibila adversara din sferturi. Este vorba despre Anastasia Pavlyuchenkova, care a profitat de accidentarea si retragerea Victoriei Azarenka din meciul direct, dupa ce sportiva din Belarus castigase primul set cu 6-1.

03:12 - Anticipam un meci scurt, asa a si fost. Svitolina castiga setul secund cu 6-3 si elibereaza terenul pentru Simona Halep.

02:45 - Svitolina se impune categoric in primul set, cu 6-0. Poate nu vom avea atat de mult de asteptat pana la meciul Simonei: )

02:15 - A inceput partida dintre Garcia si Svitolina.

INFO: Partida dintre Simona si Petkovic va incepe in jurul orei 03:30, ora Romaniei. Inaintea acestui meci, pe arena numarul 2 se va disputa intalnirea dintre Caroline Garcia si Elina Svitolina, care va incepe in jurul orei 02:00, ora Romaniei.

INFO: Halep si Petkovic s-au intalnit de cinci ori pana acum in circuitul profesionist, Simona avand patru victorii, dupa cum urmeaza:

2009, Bucuresti: 6-2, 7-6 pentru Petkovic;

2013, Nurnberg: 6-2, 6-3 pentru Halep;

2013, Tokyo: 7-6, 6-3 pentru Halep;

2014, Openul Frantei: 6-2, 7-6 pentru Halep;

2014, Beijing: 7-6, 5-7, 7-6 pentru Halep.

Simona Halep, in optimi la Cincinnati: Avancronica partidei cu Andrea Petkovici

INFO: Simona a intrat in concurs direct in turul al doilea la Cincinnati si a invins-o pe Kristina Mladenovic, din Franta, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-4. De partea cealalta, Petkovic a trecut in runda inaugurala de Julia Gorges, scor 6-4, 6-2, si apoi de Camila Giorgi, scor 5-7, 6-3, 6-3.

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
#Simona Halep Petkovic Cincinnati, #Halep Petkovic Cincinnati LIVE, #Halep meci Cincinnati in direct , #WTA