Simona Halep, invinsa in turul II la Roma

Miercuri, 11 Mai 2016, ora 19:58
84391 citiri

Simona Halep a parasit turneul WTA de la Roma inca din runda secunda.

Intrata in concurs in turul al doilea, Simona a fost invinsa greu, in trei seturi, de Daria Gavrilova, care s-a impus cu scorul de 6-3, 4-6, 6-3.

Ajunsa in capitala Italiei dupa victoria de poveste de la Madrid, Simona a parut inca de la inceput ca nu este foarte interesata de aceasta partida.

Apatica si facand o multime de greseli nefortate, Halep a cedat primul set cu scorul de 6-3, insa nu a parut foarte afectata de acest lucru.

Actul secund ne-a adus o Halep ceva mai agresiva si parca mai concentrata, iar acest lucru s-a vazut si pe tabela. Romanca a fost ajutata si de adversara, care a cazut aproape inexplicabil inclusiv din punct de vedere fizic.

Inaintea "decisivului" partida a fost intrerupta o buna perioada de timp din cauza ploii, cele doua sportive fiind trimise la vestiare.

Dupa reluarea jocului, primele game-uri au fost echilibrate, Simona fiind cea care a cedat prima. Gavrilova a profitat de greselile romancei, s-a distantat la 5-2 si, pana la urma, a castigat partida, calificandu-se in turul al treilea.

Pentru Simona urmeaza o pauza destul de mare in care are timp sa se pregateasca pentru Roland Garros, obiectivul ei din acest sezon.

Simona Halep - Daria Gavrilova 3-6/ 6-4/ 3-6

19:58 - Break, set si meci Daria Gavrilova!

19:57 - BREAK HALEP! Gavrilova greseste mult si ii permite Simonei sa recupereze un break.

19:54 - Daria obtine si al doilea break si va servi pentru castigarea partidei!

19:51 - Gavrilova isi face serviciul pe fondul unei apatii a Simonei.

19:46 - BREAK GAVRILOVA! Australianca profita de o sansa oferita de Halep si este prima care reuseste breakul.

19:44 - Gavrilova isi face serviciul dupa ce Simona rateaza o minge de break.

19:35 - Merg bine cu serviciul cele doua pana in acest moment.

19:29 - Simona incepe bine setul cu un game convingator.

19:27 - Se reia meciul cu Simona la serviciu.

19:25 - Simona si Daria au revenit pe teren si efectueaza miscarile de incalzire. Partida va fi reluata in cateva minute.

19:00 - Continua ploaia la Roma, toate meciurile sunt suspendate.

18:15 - Ploaia care si-a facut aparitia la Roma inca din finalul setului secund ii forteaza pe oficiali sa suspende temporar jocul. Cele doua sportive sunt trimise la vestiare.

18:11 - Break si set Simona Halep! Vom avea un set decisiv pentru aceasta partida!

18:06 - BREAK GAVRILOVA! Setul secund se prelungeste.

18:02 - BREAK HALEP! Simona va servi acum pentru castigarea setului!

17:54 - Simona isi face serviciul si este randul Dariei sa apeleze la antrenor.

17:51 - BREAK HALEP! Gavrilova incepe sa greseasca si Simona profita.

17:46 - Game Halep, insa Simona are nevoie de cel putin un break.

17:44 - Gavrilova isi face serviciul si se distanteaza in acest set secund.

17:39 - BREAK LA ZERO pentru Daria Gavrilova!

17:34 - Halep incepe setul secund cu un game castigat greu pe propriul serviciu.

INFO: Simona apeleaza la ajutorul lui Darren Cahill, iar acesta ii transmite sa fie linistta, sa schimbe putin modul in care loveste mingea si sa intre in teren la "scurtele" Gavrilovei.

17:26 - Game si set Daria Gavrilova!

17:24 - BREAK GAVRILOVA! Simona greseste destul de mult si poate pierde acest prim set.

17:20 - Vine si replica Dariei cu un game "alb".

17:18 - Simona isi face serviciu cu destul de multe emotii si egaleaza la 3.

17:12 - REBREAK HALEP! Simona reuseste sa revina imediat.

17:09 - BREAK LA ZERO reusit de Gavrilova! Lucrurile se complica pentru Halep in acest prim set.

17:05 - Gavrilova isi face serviciul deocamdata, desi Simona este aproape si lasa impresia ca poate reusi breakul.

17:01 - Avem parte de un debut de meci echilibrat, in care Gavrilova demonstreaza ca este o adversara ce poate pune probleme.

16:50 - Incepe meciul cu Gavrilova la serviciu!

16:47 - Ultimele miscari de incalzire ale celor doua sportive.

16:30 - Ne pregatim de debutul Simonei la Roma.

INFO: Simona Halep ocupa locul 5 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei este a 32-a jucatoare a lumii.

INFO: Halep si Gavrilova s-au mai intalnit o singura data pana acum in circuitul feminin, anul trecut la Indian Wells, Simona impunandu-se greu, dupa trei seturi.

INFO: Meciul poate fi urmarit la TV pe postul DolceSport 2.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Roma LIVE, #Halep Gavrilova Roma 2016, #Simona Halep tenis rezultat Roma , #WTA