Mare surpriză la WTA Parma. Fosta câștigătoare de la US Open care a fost eliminată

Miercuri, 28 Septembrie 2022, ora 18:05
2877 citiri
Sloane Stephens

Jucătoarea americană de tenis Sloane Stephens (50 WTA, a patra favorită) a fost eliminată miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Parma, dotat cu premii totale de 203.204 euro, după ce s-a înclinat în trei seturi, 7-5, 2-6, 7-5, în faţa muntenegrencei Danka Kovinic (78 WTA).

Stephens, câştigătoarea US Open în 2017, a cedat după două ore şi jumătate de joc, chiar dacă adversara sa a comis nu mai puţin de 12 duble greşeli.

Kovinic va juca în runda următoare cu învingătoarea din partida care le opune pe italiencele Jasmine Paolini (79 WTA) şi Elisabetta Cocciaretto (98 WTA).

Aşa cum se ştie, jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Parma, după ce a învins-o miercuri pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova, cu 6-2, 3-6, 6-3.

Ana Bogdan (29 ani, 53 WTA), aflată pe cea mai bună poziţie din carieră, s-a impus după două ore şi 26 de minute.

Românca şi-a asigurat un cec de 5.000 de euro şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe învingătoarea dintre conaţionala sa Irina Begu, a treia favorită, şi italianca Matilde Paoletti.

Alte rezultate de miercuri:

Maryna Zanevska (Belgia) - Dalma Galfi (Ungaria) 6-1, 6-3

Mayar Sherif (Egipt) - Simona Waltert (Elveţia) 6-3, 7-6 (7/1).

Simona Halep (31 de ani, 10 WTA) e la capătul unui sezon complicat din toate punctele de vedere, românca fiind în prezent suspendată pentru dopaj, după ce a picat un test la US Open 2022....
Cum s-a distrat o jucătoare de top la turneul la care trebuia să participe și Simona Halep FOTO
Simona Halep a fost suspendată provizoriu din tenis și a ratat prezența la două turnee importante de la acest sfârșit de an. Halep trebuia să fie prezentă zilele acestea la Johannesburg,...