Sorana Cirstea, eliminata de la Australian Open

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 06:34
18321 citiri

Sorana Cirstea parasteste editia 2018 a Australian Open in turul doi.

Reprezentanta noastra, aflata pe locul 36 in ierarhia WTA, a fost eliminata joi dimineata dupa un meci cu favorita numarul 29, Lucie Safarova.

Tenismena din Cehia s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 6-4.

O ora si 24 de minute a durat intalnirea dintre cele doua, una la discretia experimentatei Lucie Safarova.

Primul set n-a avut istoric si a fost castigat de cehoaica in 36 de minute, dupa 3 breakuri obtinute pe serviciul sportivei nascute la Targoviste.

Setul doi a fost mai echilibrat, echilibrul fiind rupt la 3-3, cand Safarova a reusit un break.

In runda urmatoare, Lucie Safarova o va intalni pe conationala sa, Karolina Pliskova.

Pentru prezenta in turul II la Australian Open, Sorana va fi recompensata cu 58.000 de euro si 70 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Sorana Cirstea si Lucie Safarova, din turul II de la Australian Open.

Sorana Cirstea - Lucie Safarova 2-6, 4-6

06:34 - Safarova salveaza o minge de break, revine si se impune cu 6-4 in setul II.

06:27 - Game Sorana, dar Safarova va servi pentru castigarea intalnirii.

06:22 - Tenismena din Cehia isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea meciului.

06:17 - Lucie Safarova reuseste breakul.

06:11 - Mult mai echilibrat acest set, in care avem egalitate la 3 dupa disputarea a 6 game-uri.

05:53 - Safarova egaleaza rapid la 1.

05:50 - Sorana isi face serviciul si preia conducerea in setul doi.

05:46 - Safarova castiga primul set dupa 36 de minute.

05:41 - Din pacate, Sorana isi pierde din nou serviciul, iar Safarova urmeaza sa serveasca pentru castigarea primului set.

05:38 - Sorana recupereaza un break.

05:33 - Un nou break pentru Safarova, care se distanteaza la 4-1 in acest prim set.

05:25 - Break reusit de tenismena din Cehia.

05:22 - Safarova salveaza trei mingi de break si egaleaza apoi la 1.

05:13 - Sorana serveste bine si pune mana pe primul game al meciului.

05:10 - Reprezentanta noastra serveste prima.

ora 05:10 - A inceput partida.

INFO: Sorana se afla pe locul 36 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei din Cehia ocupa pozitia 29.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de cinci ori pana in prezent, scorul fiindu-i favorabil cehoaicei, cu 4-1:

2008, Miami: 6-1, 7-5 pentru Safarova;

2008, US Open: 6-4, 4-6, 6-2 pentru Cirstea;

2011, Linz: 7-5, 6-2 pentru Safarova;

2013, Charleston: 6-3, 5-7, 6-1 pentru Safarova;

2014, Canadian Masters: 6-4, 6-2 pentru Safarova.

INFO: In primul tur, Sorana a invins-o pe Zarina Diyas, cu 5-7, 6-4, 6-3, iar Lucie Safarova a trecut de Ajla Tomljanovic, cu 7-5, 6-3.

Australian Open 2018 se desfasoara in perioada 15-28 ianuarie.

Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
Verdictul lui Ciolacu în privința medicului Cîrstoiu: ”Nu poate merge înainte ca fiind candidat al coaliției”
Premierul Marcel Ciolacu a delcarat, vineri, că până când doctorul Cîrstoiu nu va explica toate aspectele apărute în spaţiul public, dânsul nu poate merge înainte ca fiind candidat al...
#Sorana Cirstea eliminata, #LIVE meci Sorana Cirstea, #Sorana Cirstea Australian Open, #Sorana Cirstea Lucie Safarova , #Australian Open