Ce trebuie să facă Sorana Cîrstea la Miami pentru a o depăși pe Simona Halep

Marti, 28 Martie 2023, ora 10:29
2351 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, după ce a învins-o pe cehoaica Marketa Vondrousova cu 7-6 (7/3), 6-4.

Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) s-a impus după o oră şi 35 de minute. Ea a atins astfel sferturile de finală în Sunshine Double, turneele de la Indian Wells şi Miami.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 184.465 de dolari şi 215 puncte WTA, cu care a urcat în clasamentul live până pe poziția 51.

Cu o nouă victorie, în sferturi contra Arinei Sabalenka din Belarus, Sorana Cîrstea ar mai urca 10 locuri, până pe 41.

În schimb dacă va câștiga turneul, românca ar putea urca în premieră în Top 20 mondial, depășind-o astfel și pe marea rivală din România, Simona Halep, aflată pe 26.

Tragere la sorți de coșmar pentru românce la WTA Madrid. Ce s-a întâmplat cu Simona Halep
Organizatorii turneului WTA 1000 de la Madrid au efectuat duminică tragerea la sorți a tabloului principal feminin, acolo unde se află trei jucătoare din România. În absența Simonei...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...