Eșec rușinos pentru Sorana Cîrstea înainte de Roland-Garros. Românca a fost surclasată de locul 348 mondial

Marti, 17 Mai 2022, ora 13:43
4010 citiri
Sorana Cîrstea

Tenismena Sorana Cîrstea (27 WTA) a suferit un eșec usturător la turneul de 250 de puncte de la Strasbourg (Franța), ca ultimă repetiție înainte de Grand Slam-ul de la Roland-Garros (22 mai - 5 iunie).

Din postura de finalistă în 2021 (când a pierdut contra Barborei Krejcikova) și favorită numărul 3, Cîrstea a evoluat în primul tur cu rusoaica Ekaterina Makarova, locul 348 mondial, venită din calificări.

Makarova a reușit să se impună cu scorul 1-6, 6-3, 6-2, după un meci care a durat o oră și 35 de minute.

Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...
Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...