Victorie magnifică pentru Sorana Cîrstea la Adelaide! A bătut încă o adversară de top

Duminica, 08 Ianuarie 2023, ora 07:12
11346 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, duminică, pe tabloul principal la turneul Adelaide International 2, turneu de categorie WTA 500.

Sorana Cîrstea, locul 45 mondial, şi favorită 10 în calificări, a învins-o în ultima rundă a calificărilor pe estona Kaia Kanepi, locul 32 mondial, scor 6-2, 4-6, 7-5.

Meciul a durat două ore şi 9 minute. În setul decisiv, Sorana a revenit de la 5-3 pentru Kanepi, reușind patru jocuri la rând!

Sorana Cîrstea trecuse în turul precedent de Camila Giorgi. Adelaide 2 e turneu de categoria WTA 500 și reunește toată crema tenisului, mai puțin liderul mondial Iga Swiatek, care și-a anunțat retragerea din cauza unor dureri la umăr.

Tot pentru un loc pe tabloul principal va evolua şi Ana Bogdan, locul 56 mondial, contra Katerina Siniakova (Cehia), locul 49 mondial şi favorita 12 în calificări.

Întâlnire specială pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid: ”Cu frumusețea asta!” FOTO
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 30 mondial, se află în aceste zile la Madrid, unde e calificată direct în turul doi al turneului de 1000 de puncte din capitala Spaniei. Cap de serie...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...