Salt mare pentru Sorana Cîrstea în clasamentul WTA, după victoriile de la Indian Wells și Miami

Marti, 28 Martie 2023, ora 04:49
6273 citiri
Sorana Cirstea face un salt mare în clasamentul WTA FOTO facebook

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, după ce a învins-o pe cehoaica Marketa Vondrousova cu 7-6 (7/3), 6-4.

Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) s-a impus după o oră şi 35 de minute. Ea a atins astfel sferturile de finală în Sunshine Double, turneele de la Indian Wells şi Miami.

Cîrstea şi Vondrousova (23 ani, 103 WTA) au mers cap la cap în primul set în primele zece ghemuri (5-5), primele mingi de break aparţinând cehoaicei, care a reuşit să şi fructifice. Sorana a făcut rebreak şi a trimis setul în tiebreak, unde a fost condusă cu 2-0, dar apoi a câştigat patru puncte la rând, impunându-se cu 7-3.

În actul secund (6-4), Cîrstea a făcut diferenţa prin singurul break al setului, reuşit la 3-3.

Sorana se califică astfel în sferturile de finală ale turneului de la Miami, reușind aceeși performanță ca acum două săptămâni, la Indian Wells.

În urma acestor rezultate, ea face și un salt spectaculos în clasamentul WTA, sărind de pe locul 74 mondial pe poziția 51, cu posibilitatea de a urca și mai mult dacă va trece de învingătoarea din meciul Barbora Krejcikova - Aryna Sabalenka.

Întâlnire specială pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid: ”Cu frumusețea asta!” FOTO
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 30 mondial, se află în aceste zile la Madrid, unde e calificată direct în turul doi al turneului de 1000 de puncte din capitala Spaniei. Cap de serie...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
#Sorana Cirstea, #salt WTA, #loc, #ierarhie, #clasament, #pozitie , #stiri tenis