Sorana Cîrstea e în turul trei la Indian Wells. Evoluție solidă a româncei, contra unei adversare de top. Cu cine va juca în faza următoare

Vineri, 11 Martie 2022, ora 22:54
5073 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, s-a calificat, vineri, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells.

Cîrstea a trecut în turul doi de jucătoarea australiană Ajla Tomljanovic, locul 39 WTA, scor 6-4, 7-5, într-o oră şi 35 de minute.

Tomljanovic a condus cu 3-0 şi cu 4-1 în primul set, însă până la urmă nu i-a făcut faţă româncei.

În faza următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre sportiva franceză Alize Cornet, locul 34 WTA şi favorită 33, şi rusoaica Anna Kalinskaia, numărul 90 mondial.

Premiul pentru calificarea în turul trei este de 54.400 de dolari şi 65 de puncte. Sportivele eliminate în turul doi primesc 30.130 de dolari şi 35 de puncte.

Sorana Cîrstea și-a aflat prima adversară la WTA Stuttgart, turneul care a ignorat-o pe Simona Halep
Sorana Cîrstea (locul 29 mondial) este singura româncă prezentă pe tabloul turneului WTA 500 de la Stuttgart, în Germania, programat săptămâna viitoare. Organizatorii de la Stuttgart au...
FC Barcelona eliminată, Atletico Madrid calificată! Toate calculele pentru Cupa Mondială din 2025
Înfrângerea şi eliminarea echipei FC Barcelona din Liga Campionilor, marţi seara, garantează calificarea formaţiei Atletico Madrid pentru noua Cupă Mondială a Cluburilor FIFA, care va...