S-au stabilit sferturile la WTA Dubai. La ce oră joacă Sorana Cîrstea cu câștigătoarea de la Wimbledon

Miercuri, 21 Februarie 2024, ora 21:00
4442 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, după ce a învins-o pe croata Donne Vekic, în trei seturi, cu 3-6, 6-3, 7-5.

Cîrstea (33 ani, 22 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 15 minute, în faţa unei adversare care o învinsese în turul anterior pe belarusa Arina Sabalenka, numărul doi mondial şi campioană luna trecută la Australian Open.

Românca şi-a asigurat un cec de 72.965 de dolari şi 215 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe cehoaica Marketa Vondrousova (24 ani, 8 WTA), care a dispus miercuri de rusoaica Liudmila Samsonova cu 6-2, 6-2.

Cîrstea are 2-1 în meciurile directe cu Vondrousova, campioana en titre de la Wimbledon, pe care a învins-o în 2022 în primul tur la Sankt Petersburg, cu 7-5, 3-6, 6-4, şi anul trecut în optimi la Miami, cu 7-6 (7/3), 6-4. Cehoaica a câştigat prima lor confruntare, în 2021, în turul al treilea la Australian Open, cu 6-2, 6-4.

Tabloul sferturilor la WTA Dubai este următorul, meciurile urmând să înceapă joi, la ora 12, cu partida româncei:

Sorana Cîrstea - Marketa Vondrousova

Elena Rîbakina - Jasmine Paolini

Iga Swiatek - Qinwen Zheng

Cori Gauff - Anna Kalinskaia

În semifinale, Cîrstea ar putea evolua cu învingătoarea meciului Rîbakina - Paolini.

Sorana Cîrstea și-a aflat prima adversară la WTA Stuttgart, turneul care a ignorat-o pe Simona Halep
Sorana Cîrstea (locul 29 mondial) este singura româncă prezentă pe tabloul turneului WTA 500 de la Stuttgart, în Germania, programat săptămâna viitoare. Organizatorii de la Stuttgart au...
Surpriză în tenis. Românca principală favorită a fost eliminată în primul tur
Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată, miercuri, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Românca şi colega sa...