Sorana Cîrstea, victorie entuziasmantă la Australian Open. Românca a eliminat o dublă campioană de Grand Slam

Marti, 18 Ianuarie 2022, ora 06:23
5300 citiri

Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a învins-o, maţi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Cîrstea s-a impus după un meci de o oră şi 11 minute, contra unei adversare care are două trofee de Grand Slam în palmares, ambele la Wimbledon, în 2011 și 2014, dar și o finală la Australian Open, în 2019.

Sorana Cîrstea va evolua în manşa următoare cu Kristina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA.

Tenismenele Sorana Cîrstea (27 WTA) și Gabriela Ruse (52 WTA) participă în această săptămână la turneul de 250 de puncte de la Strasbourg (Franța), ca ultimă repetiție înainte de Grand...
Dinamo și Steaua au făcut spectacol în finala Cupei României la handbal masculin
Campioana en-titre la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a câştigat duminică, la Turneul Final Four de la Constanţa, Cupa României, după finala cu Steaua Bucureşti. Dinamo s-a impus...