Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în sferturi la Portoroz. Românca a revenit miraculos în primul set. Viitoarea adversară

Joi, 16 Septembrie 2021, ora 18:59
10454 citiri

Tenismena Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 40 WTA) a evoluat joi în optimile de finală ale turneului de la Portoroz (Slovenia), împotriva jucătoarei Tereza Martincova (Cehia), locul 61 mondial.

Sorana Cîrstea s-a impus cu scorul de 7-5, 6-2, românca reușind în primul set să întoarcă rezultatul de la 2-5, cu cinci ghemuri consecutive.

În sferturile de finală, Cîrstea va juca vineri cu italianca Jasmine Paolini, locul 87 WTA. Prin calificarea în sferturile de finală, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 4.677 de euro şi 60 de puncte. .

Simona Halep a urcat de pe locul 19 pe 18 în clasamentul WTA dat publicităţii luni, cu 2.907 puncte. Lider se menţine australianca Ashleigh Barty, cu 9.076 de puncte. Top 10 WTA este...
Cine este jucătoarea care poate da marea lovitură la Transylvania Open
Meciurile de pe tabloul principal de la Transylvania Open încep asăzi, din păcate, fără spectatori, fapt care a determinat retragerea mai multor jucătoare de top. Chiar și așa însă...