Sorana Cirstea castiga in primul tur la Madrid, dupa un meci cu multe emotii

Duminica, 06 Mai 2018, ora 14:20
15347 citiri

Sorana Cirstea incepe cu dreptul puternicul turneu Masters de la Madrid, patronat de Ion Tiriac, castigand in runda inaugurala in fata Katerinei Siniakova din Cehia, locul 51 WTA.

Partida s-a terminat in 3 seturi, scor 6-4, 2-6, 6-4, dupa doua ore si 5 minute de joc.

Prima mansa a fost una echilibrata, decisa pana la urma de un singur break, acela facut de Sorana, care s-a impus cu 6-4 dupa 45 de minute de tenis echilibrat. Sorana nu a mai tinut acelasi ritm bun insa din prima mansa si in setul secund, acolo unde a pierdut fara drept de apel cu 6-2, dupa 33 de minute.

Diferenta a fost facuta de setul decisiv, acolo unde Sorana si-a regasit loviturile din primul set, si-a regasit calmul si echilibrul si a dus partida catre o victorie meritata.

Chiar si asa, la 5-1, Sorana Cirstea a avut mari emotii, pierzand 3 game-uri la rand, Siniakova venind la 5-4 si amenintand serios partida Soranei, care ratase game-urile anterioare doua mingi de meci.

A venit finalul pana la urma la 6-4, iar Sorana, locul 35 WTA, va da piept in turul II cu Daria Kasatkina din Rusia, favorita 14 la Madrid.

Desfasurarea intalnirii:

Sorana Cirstea concretizeaza pana la urma a treia minge de meci, 6-4 si victorie mare pentru sportiva din Targoviste!

INFO: Jocul trecut, Sorana a ratat doua mingi de meci!

INFO: Din nou Siniakova si-a chemat antrenorul, care este si tatal ei, cei doi vorbesc in rusa, fiind originari din aceasta tara.

14.12: Se strange scorul, 5-4, 3 puncte la rand pierdute de romanca...emotii mari acum, din fericire va servi din nou pentru meci.

14.07: Doua puncte la rand facute de Siniakova, 3-5, inca spera cehoaica.

14.00: 5-1, Sorana Cirstea mai are de bifat un singur punct pana la victorie.

13.54: Inca un break facut de Sorana, 4-1 pentru sportiva noastra.

13.50: 3-1 si romanca se distanteaza pe tabela, Sorana e la 3 puncte de victorie doar.

13.47: Sorana Cirstea face un prim break in acest set decisiv, 2-1!

13.44: Egaleaza in fine Sorana Cirstea, dupa un game atat de lung, Siniakova a avut multe sanse de 2-0..

13.35: Incepe foarte bine si in setul 3 Siniakova, 1-0, dar fara break.

Set castigat de Siniakova, 6-2, set simplu facut de tenismena din Cehia, 1-1 la seturi si incepe decisivul in curand!

13.26: 5-2, se distanteaza pe tabela cehoaica, se pare ca ne pregatim de un set decisiv.

13.24: Inca un break in set, 4-2 pentru Siniakova.

13.18: Sorana revine insa rapid in acest set, rebreak si 2-3, va servi imediat pentru a egala pe tabela.

13.16: 3-1, Siniakova face din pacate un prim break in acest meci.

13.06: 1-1, inceput echilibrat de set secund.

6-4, Sorana Cirstea a facut un prim set extrem de solid, 1-0 la seturi asadar pentru fata noastra nascuta la Targoviste, locul 35 WTA!

12.52: 4-5, Sorana Cirstea va servi insa imediat pentru a inchide aceasta prima mansa.

12.50: Sorana Cirstea e foarte sigura pe serviciul sau, 5-3.

INFO: Sportiva din Cehia a avut o discutie cu antrenorul sau.

12.45: 4-3, Siniakova nu renunta la acest set si ramane in coasta Soranei.

12.42: Un alt game lung, cu multe emotii, dar Sorana pana la urma isi face serviciul, este 4-2.

12.34: 3-2, dar Sorana a ratat in acest game mai multe sanse sa se distanteze, putea fi 4-1 pentru romanca.

12.27: Sorana scapa dintr-un game foarte greu, in care cehoaica a avut 2 mingi de break, este 3-1 acum din fericire.

12.22: Inceput bun pentru Sorana, care face 2-1 si va servi pentru a se distanta pe tabela.

12.19: 1-1, isi face serviciul si Sorana, relativ usor.

12.15: Prim punct facut de Siniakova, 1-0.

Incepe partida, Siniakova este la serviciu!

INFO: Sorana Cirstea are de aparat aici la Madrid un sfert de finala facut anul trecut.

12.07: Avem primele imagini de la Madrid, Sorana si Siniakova se incalzesc.

Partida are loc pe terenul 6 (fiind prima a zilei pe aceasta arena) si le pune fata in fata pe jucatoarele de pe locul 35 WTA, e vorba de Sorana, si 51 in lume.

Cele doua s-au mai intalnit o singura data in circuitul WTA, la Eastbourne in 2017, pe iarba, atunci cand Sorana castiga clar, in 2 seturi, scor 6-3, 6-2.

Tot duminica vor intra in joc si alte doua romance la Madrid, e vorba de Simona Halep la ora 14 in fata Ekaterinei Makarova si de Mihaela Buzarnescu, cea care o va intalni pe Maria Sharapova de la ora 16.

Si aceste jocuri vor fi LIVE pe Ziare.com.

Sambata seara, Irina Begu a produs surpriza si a invins-o pe locul 5 in lume, Jelena Ostapenko:

Irina Begu produce surpriza la Madrid si o elimina pe Jelena Ostapenko

Partida dintre Sorana si Siniakova va fi televizata pe DigiSport 2.

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
#Sorana Cirstea versus Katerina Siniakova, #live Madrid Sorana Cirstea prim tur, #cronica Sorana Cirstea Siniakova , #stiri Sorana Cirstea