Sorana Cirstea, invinsa de Maria Sharapova la US Open

de Cristian Soitu
Vineri, 31 August 2018, ora 07:20

Sorana Cirstea a fost eliminata in turul doi de la US Open de rusoaica Maria Sharapova.

Sportiva noastra a fost invinsa in doua seturi, scor 6-2, 7-5, dar partida a fost mult mai echilibrata decat o arata scorul.

In primul set, Sorana a avut un inceput bun, insa a ratat numeroase sanse de break in startul partidei, iar rusoaica a profitat si s-a impus cu 6-2.

In setul secund, Sorana a inceput cu un break, iar apoi a fost sub un adevarat asediu din partea rusoaicei, care a reusit sa faca rebreak in cele din urma in game-ul cu numarul opt.

Sorana a trecut insa imediat din nou in avantaj, a avut 5-4 si a servit pentru a trimite meciul in decisiv, dar Sharapova a revenit, a intors meciul si a obtinut victoria.

In urma acestui rezultat, Romania nu mai are nicio reprezentanta pe tabloul de simplu de la US Open.

De asemenea, Sorana nu a reusit sa-si egaleze cea mai buna performanta de la US Open, prezenta in turul trei din 2009.

CIRSTEA - SHARAPOVA 2-6, 5-7

07:21 - Sharapova incheie cu un break si castiga acest meci!

07:16 - Game la zero reusit de Sharapova, rusoaica are 6-5 si toata presiunea se muta acum pe Sorana, care serveste pentru a ramane in meci.

07:15 - Rusoaica face rebreak si egaleaza la cinci. Suspansul continua!

07:09 - Sorana face break la zero si serveste acum pentru a trimite meciul in decisiv!

07:06 - Sharapova face rebreak si scorul este 4-4.

06:55 - Sharapova serveste bine si scorul devine 4-3.

06:51 - Sorana mai salveaza o minge de break si se distanteaza la 4-2!

06:43 - Sharapova isi face serviciul si se apropie la un singur game de Sorana.

06:40 - Sorana salveaza doua mingi de rebreak si conduce cu 3-1!

06:33 - Game fara emotii pentru Sharapova, dar Sorana are 2-1.

06:30 - Sorana salveaza doua mingi de break si are 2-0!

06:25 - Sorana incepe setul secund cu un break la zero!

06:20 - Sharapova mai face un break si castiga primul set cu 6-2!

06:11 - Rusoaica isi face serviciul, are 5-2, iar toata presiunea se muta acum pe Sorana, care serveste pentru a ramane in set.

06:11 - Sorana isi face cu ceva emotii serviciul si scorul este 4-2 pentru rusoaica.

06:06 - Sharapova nu are emotii la serviciu si conduce cu 4-1.

06:02 - Sorana isi face in premiera serviciul in acest meci.

05:57 - Sorana mai rateaza doua mingi de break si Sharapova face 3-0.

05:45 - Maria Sharapova fructifica prima minge de break si conduce cu 2-0.

05:40 - Sorana rateaza patru mingi de break si Sharapova castiga primul game al meciului.

05:30 - A inceput meciul cu Sharapova la serviciu