Viitoarea adversară a Soranei Cîrstea la Roland-Garros s-a decis după un meci splendid. O fostă câștigătoare de Grand Slam e în calea româncei

Duminica, 22 Mai 2022, ora 14:50
4555 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, duminică, după ce a învins-o pe germanca Tatjana Maria cu 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea (32 ani, 27 WTA), cap de serie numărul 26, a obţinut o victorie facilă, după 64 de minute, deşi a fost condusă cu 3-0 în setul secund.

Românca a reuşit 34 de mingi direct câştigătoare (faţă de 11) în meciul cu Tatjana Maria (34 ani, 107 WTA), dar a făcut şi mai multe erori neprovocate (26-8).

Cîrstea s-a impus şi în primele ei două dueluri cu Maria: 6-4, 7-6 (5) în 2013 în primul tur la Charleston şi 5-7, 7-6 (3), 6-2 în 2019 în primul tur la Limoges.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Următoarea adversară a Soranei va fi americanca Sloane Stephens (53 WTA), care a învins-o pe germanca Jule Niemeier (103 WTA), venită din calificări, cu 5-7, 6-4, 6-2.

Sloane Stephens are în palmares un trofeu de Grans Slam, US Open în 2017, dar și finala pierdută la Roland-Garros în 2018 în fața Simonei Halep.

Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
#Sorana Cirstea, #Roland Garros, #adversara, #Sloane Stephens , #Roland Garros 2022