Sorana Carstea paraseste turneul de la Wimbledon

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Vineri, 26 Iunie 2009, ora 19:21

Sorana Carstea, cea mai bine clasata jucatoare de tenis din Romania in clasamentul WTA, a parasit, vineri, turneul de Mare Slem de la Wimbledon.

Romanca in varsta de 19 ani nu a avut ce face in fata puternicei Victoria Azarenka, din Belarus, a opta favotita a intrecerii, pierzand partida din turul III.

Sorana s-a tinut bine in primul set, cand ambele sportive au mers cap la cap pana in tie-break. Azarenka a castigat primul set cu scorul de 7-6, 7-2 in tie-break, si lua o optiune serioasa pentru optimi.

Actul secund a inceput cum nu se putea mai prost pentru Sorana, care si-a pierdut serviciul si i-a permis Victoriei sa se desprinda la 2-0. Breakul a fost decisiv, sportiva din Belarus castigand si setul secund cu scorul de 6-3.

Sorana Carstea - Victoria Azarenka 6-7, 3-6

Pentru parcursul avut la Open-ul britanic, Sorana va incasa un cec in valoare de 29.250 de lire sterline.