Motivul pentru care Spania a preferat să termine grupa pe locul doi. Ce calcule și-au făcut ibericii

Joi, 01 Decembrie 2022, ora 23:26
6217 citiri
Spania s-a calificat în optimi la CM 2022

Selecţionata Japoniei a învins echipa Spaniei cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, dar ambele formaţii s-au calificat în optimile de finală.

Japonia a produs o nouă surpriză la Cupa Mondială, prin golurile marcate de Ritsu Doan (48) şi Ao Tanaka (53), revenind, ca şi la meciul cu Germania, după ce a fost condusă prin golul înscris de Alvaro Morata (7).

Spania, care a tremurat pentru calificare câteva minute (cât a condus Costa Rica pe Germania), şi-a văzut interesul, terminând pe locul secund şi având un culoar favorabil în continuare către fazele superioare.

Mai precis, dacă ar fi câștigat grupa, Spania ar fi evoluat cu Croația în optimi și, cel mai probabil, cu Brazilia în sferturi.

În schimb, de pe locul al doilea, Spania va întâlni Maroc în optimi și, probabil, Portugalia în sferturi.

Naţionala de handbal masculin a Spaniei a obţinut, duminică, medalia de bronz la Campionatul Mondial, după ce a învins în finala mică a competiţiei reprezentativa Suediei. Spania s-a...
Răsturnare de scor spectaculoasă pentru Jaqueline Cristian. Românca s-a calificat în optimi
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Porto, dotat cu premii totale de 40.000 de dolari, miercuri, după ce a învins-o pe...