Va face Spania blat la Mondiale? Care ar fi motivația de a pierde intenționat în ultimul meci din grupă

Luni, 28 Noiembrie 2022, ora 13:04
10185 citiri
Spania e la mâna ei la Mondiale FOTO facebook

Spania, una dintre cele mai în formă echipe de la Campionatul Mondial, se află într-o situație care implică niște dileme.

Spaniolii sunt lideri în GRUPA E, cu patru puncte cu un golaveraj zdrobitor 8-1 și mai au de jucat cu Japonia. Situația grupei în acest moment este destul de complicată:

1. Spania 4p 8-1

2. Japonia 3p 2-2

3. Costa Rica 3p 1-7

4. Germania 1p 2-3

Spaniolii mai pot pierde calificarea doar dacă pierd cu Japonia, iar Costa Rica bate Germania, un scenariu destul de puțin probabil, ținând cont că nemții vor trage cu dinții de ultima lor șansă de calificare.

Spania poate juca însă la două capete și are de ales între a termina pe primul loc în grupă sau pe locul doi. Pentru că, dacă pierde cu Japonia, iar Germania nu câștigă la un scor covârșitor contra Costa Rica, spaniolii merg mai departe și de pe locul doi. Avantajul lor în această situație ar fi că scapă definitiv de Germania la acest Campionat Mondial și evită partea superioară a tabloului, unde în sferturi ar da peste Brazilia, cea mai în formă echipă de la Mondiale.

Dacă Spania termină pe primul loc și în optimi trece de ocupanta locului doi din grupa cu Belgia, Maroc, Croația și Canada, în sferturi ar nimeri cu Brazilia, presupunând că și aceasta își va încheia grupa pe primul loc și în optimi ar trece de ocupanta locului doi din grupa cu Portugalia, Uruguay, Ghana și Coreea de Sud.

Așadar, de pe locul 1 în grupă Spania merge pe partea de tablou a Braziliei, iar de pe locul 2 pe partea opusă, unde în sferturi ar putea da peste Anglia, dacă își câștigă grupa și trece de optimi, iar în semifinale de Franța, dacă aceasta nu e eliminată până atunci.

Sunt calcule și speculații făcute de presa internațională, de care spaniolii au declarat că nu vor ține cont, declarând că vor juca la victorie și cu Japonia, așa cum joacă fiecare meci.

Au existat însă destule cazuri la turneele finale în care echipele au jucat în așa fel încât să le fie bine și mai departe.

Ce a pățit căpitanul Spaniei la ultimul meci al naționalei sale. Până și adversarii au fost uluiți
Selecţionerul Spaniei, Luis de la Fuente, a declarat că i-a fost ruşine atunci când a auzit fluierături din tribunele arenei Santiago Bernabeu, marţi seară, în timpul meciului amical cu...
Belgia, adversara României la Euro 2024, a făcut un meci mare pe Wembley, contra Angliei. Jucătorul care a strălucit
Reprezentativa Belgiei, adversara României la Euro 2024, a remizat cu Anglia, scor 2-2, într-un meci amical disputat, marţi, pe Wembley. Pentru Anglia au marcat Toney (17-penalti) şi...
#Spania, #blat, #mondiele, #calificare optimi, #grupa, #Brazilia, #anglia , #Campionatul mondial 2022