Spania - Costa Rica, ”măcel” la Campionatul Mondial. Diferență de scor astronomică

Miercuri, 23 Noiembrie 2022, ora 20:02
10512 citiri
Spania debutează la Mondiale cu Costa Rica

Naționala Spaniei a întâlnit Costa Rica în al doilea meci al zilei de miercuri din Grupa E a Campionatului Mondial din Qatar, după marea surpriză produsă de Japonia, care a învins Germania cu 2-1.

Spania, campioana mondială din 2010, a evoluat împotriva unei naționale care s-a calificat la ultimele trei turnee finale, în 2014 ajungând chiar până în sferturile de finală. Jucătorul-vedetă al costaricanilor este portarul Keylor Navas de la PSG.

Meciul s-a încheiat cu un umilitor 7-0 pentru Spania, goluri marcate de Dani Olmo (2), Ferran Torres (2), Gavi, Soler și Morata.

Desfășurarea LIVE:

*7-0, Morata înscrie și el în prelungiri.

*6-0, gol Soler în minutul 90.

*5-0 Spania în minutul 75, gol superb marcat de Gavi.

*4-0 în minutul 54, Ferran Torres face și el ”dubla”.

*Pauză, 3-0 Spania.

*3-0 pentru Spania în minutul 31. Gol Ferran Torres din penalty.

*2-0 Spania în minutul 21, a marcat Asensio.

*Gol Spania, același Olmo deschide scorul, 1-0 în minutul 11.

*Mare ocazie Dani Olmo, minutul 5.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start:

Spania: 23. Unai Simon - 2. Cesar Azpilicueta, 16. Rodri, 15. Aymeric Laporte, 18. Jordi Alba - 9. Gavi, 5. Sergio Busquets (căpitan), 26. Pedri - 11. Ferran Torres, 10. Marco Asensio, 21. Daniel Olmo. Selecţioner: Luis Enrique.

Costa Rica: 1. Keylor Navas (căpitan) - 16. Carlos Martinez, 4. Keysher Fuller, 6. Oscar Duarte, 15. Francisco Calvo, 8. Bryan Oviedo - 12. Joel Campbell, 5. Celso Borges, 17. Yeltsin Tejeda, 9. Jewison Bennette - 7. Anthony Contreras. Selecţioner: Luis Fernando Suarez.

Clipe de infarct pentru selecționerul Spaniei la Campionatul Mondial: ”Au fost minute de panică”
Selecţionata Japoniei a învins echipa Spaniei cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, dar ambele...
A fost sau n-a fost? Ce spun regulamentul, tehnologia și FIFA în cazul golului marcat de Japonia împotriva Spaniei
Japonia a câștigat cu 2-1 meciul cu Spania și s-a calificat în optimile Mondialului de pe primul loc în grupă, urmând a întâlni Croația în optimi. Al doilea gol al japonezilor a fost...