Alin Jivan, locul doi la sarituri

Luni, 15 Martie 2010, ora 15:47
2277 citiri

Gimnastul roman Alin Jivan s-a clasat pe locul 2 in finala probei de sarituri, disputata duminica in cadrul concursului de la Cottbus (Germania), din cadrul Cupei Mondiale.

Alin Jivan, care a prins doar finala de la sarituri, a fost notat cu 15,787 (15,875 la prima saritura si 15,700 la a doua), fiind devansat de germanul Matthias Fahrig - 16,112 (16,325 + 15,900). Pe locul 3 s-a clasat olandezul Jeffrey Wames - 15,437.

La sol, Alin Jivan s-a clasat pe locul 9 in calificari si a ratat finala, la fel ca Adrian Bucur, clasat al 12-lea. La cal cu manere, Ovidiu Buidoso a fost al 15-lea, iar Cristian Bataga al 18-lea in calificari, si nu au prins finala de 8.

La inele, Alin Jivan a incheiat calificarile pe locul 19, iar Cristian Bataga pe 26. La paralele, in calificari, Ovidiu Buidoso s-a clasat pe locul 27, iar Alin Jivan pe 28. La bara fixa, Adrian Bucur a fost al 11-lea in calificari, iar Ovidiu Buidoso al 14-lea.

Lotul masculin de gimnastica se pregateste pentru primul examen important al anului, Campionatul European pe echipe, programat la Birmingham (21-25 aprilie).

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...