Catalina Ponor si Marian Dragulescu, medalii de aur la Cupa Mondiala din Ungaria

de Dan Alexandru
Duminica, 10 Septembrie 2017, ora 18:46

Catalina Ponor si Marian Dragulescu au obtinut medalii de aur si argint in cadrul Cupei Mondiale de gimnastica artistica, o competitie ce s-a desfasurat in aceste zile la Szombathely, in Ungaria.

Ponor a intrat duminica in concurs prima data in finala probei de la sol, acolo unde a obtinut medalia de argint. Si aceasta chiar daca a obtinut aceeasi nota cu prima clasata, sportiva din Canada, Brooklyn Moors, nota 13.566.

Locul 3 a fost obtinut de Amy Tinkler din Marea Britanie, care a fost notata cu 13.500.

Diferenta in acordarea medaliilor s-a facut la nota de dificultate, care a fost superioara in cazul canadiencei.

La barna in schimb, Ponor a castigat medalia de aur cu nota de 13.933.

Marian Dragulescu, sportivul de la Steaua care sambata, cucerise medalia de argint la sol, a cucerit duminica aurul in proba sa favorita, la sarituri.

Cu o medie de 14.783, Dragulescu a fost primul si s-a declarat multumit pentru aceasta pregatire in vederea Campionatelor Mondiale de la Montreal, 2-8 octombrie.

Urmatoarea etapa de Cupa Mondiala va avea loc la Paris, unde o vom avea ca reprezentanta pe Larisa Iordache.