Pe ce loc s-a clasat la Campionatul Mondial singura gimnastă prezentă din România

Luni, 18 Octombrie 2021, ora 18:23
6707 citiri

Sportiva română Maria Ceplinschi ocupă locul 16 la individual compus la finalul zilei de luni, prima a calificărilor feminine din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Kitakyushu (Japonia).

Ceplinschi, debutantă al Mondiale, a acumulat 50,399 puncte, evoluând în a şaptea subdiviziune şi ultima a zilei.

Maria Ceplinschi a fost notată cu 13,300 la sol (locul 6), 13,700 la sărituri, 12,333 la paralele (26) şi 11,066 la bârnă (42).

Primele două locuri sunt ocupate de două americance, Leanne Wong, cu 55,749 puncte, şi Kayla di Cello, 55,700 puncte.

Marţi se vor desfăşura ultimele trei subdiviziuni ale calificărilor feminin.

Din dragoste pentru gimnastică, Nicholas Țârcă, puștiul de 17 ani născut în Tennessee, a lăsat America și câștigă medalii peste medalii în România, țara de origine a părinților...
Dan Negru, strigăt de disperare după ce naționala a ratat calificarea la Mondial. Vedeta TV, manifest cum nu s-a mai văzut
Naționala a pierdut din nou o calificare la Campionatul Mondial după ce a terminat grupa pe locul 3. Dan Negru nu poate să accepte că România nu va fi prezentă la turneul final din Qatar....