Marian Dragulescu obtine medalia de argint la Cupa Mondiala din Ungaria

Sambata, 09 Septembrie 2017, ora 21:22
5064 citiri

Marian Dragulescu a cucerit medalia de argint in prima zi a finalelor concursului contand pentru "Cupa Mondiala", din orasul ungar Szombathely, clasandu-se pe locul secund la sol, cu o nota de 14,200 puncte (dificultate 6,5, executie 7,7).

Primul loc la acest aparat, care a deschis sambata concursul, a fost ocupat de japonezul Fuya Maeno, cu aceeasi nota, 14,200 puncte, departajarea pe podium fiind facuta, conform regulamentului, de nota de la executie, unde sportivul asiatic a primit 8,4, in timp ce dificultatea exercitiului sau a fost de doar 5,8. Pe pozitia a 3-a la sol a fost turcul Ahmed Onder, cu 13,933 puncte.

Tot in prima zi a finalelor, in intrecerea feminina, romanca Laura Jurca a fost a 6-a la paralele, cu 12,833 puncte, concursul la acest aparat fiind castigat de suedeza Jonna Adlerteg - 14,200 puncte.

De asemenea, sambata, un alt gimnast roman calificat in concursul pe aparate, Cristian Bataga, a ocupat locul 6 la inele, cu 13,333 puncte.

Duminica, in ultima zi a concursului de "Cupa Mondiala" de la Szombately, vor evolua, cu sanse mari la medalii, la feminin, Catalina Ponor, la barna si sol, unde a evoluat cel mai bine in calificari, Maria Holbura, la barna, precum si Marian Dragulescu si Cristian Bataga, la sarituri, Vlad Cotuna fiind prezent in finala la paralele.

Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...