Ziare.com

Romania va fi reprezentata de un lot de 60 de sportivi la FOTE 2013

de Dan Alexandru
Sambata, 16 Februarie 2013, ora 16:57

   

Romania va fi reprezentata de un lot de 60 de sportivi la FOTE 2013
Cei mai multi tricolori vor fi la hochei, unde lotul este format din 20 de jucatori.

Alte discipline cu reprezentare importanta sunt biatlonul, schiul alplin si fond, unde participa cate 8 sportivi romani.

Tara noastra va avea cate 6 reprezentanti la sarituri cu schiurile, 4 la short track, cate 3 la snowboard si patinaj artistic.


La FOTE vor participa:


BIATLON (8)

Feminin: Dorottya Buzas, Oana Valean, Renata Racz, Bernadette Focze;

Masculin: Gerbacea Emanuel, Hunor Gego, Raul Demeter, Richard Craciun;

Antrenori: Simon Marton, Marin Ananie, Izabela Gecse.


SCHI ALPIN (8)

Feminin: Raluca Ciocanel, Ania Caill, Copot Bianca, Sogor Sarolt;

Masculin: Koppany Papp, Renaldo Fratila, Andrei Centiu, Alexandru Nicolescu;

Antrenori: Florin Cristea, Bianca Stan, Andrei Burchiu.


SCHI FOND (8)

Feminin: Erzebet Sara, Reka Bajko, Daniela Capata, Edith Vakaria;

Masculin: Daniel Pripici, Alin Cioanca, Daniel Cojocaru, Marius Talpas;

Antrenori: Ioan Poponeci, Istvan Ianosi.


SCHI SARITURI (6)

Feminin: Daniela Haralambie, Raluca Trambitas;

Masculin: Iulian Pitea, Valentin Tatu, Eduard Torok, Alexandru Mocanita;

Antrenori: Gerea Gheorghe, Csaba Magdo, Adrian Comanescu.

SNOWBOARD (3)

Feminin: Luana Chereches;

Masculin: Peter Almasi, Ionut Ungureanu, Nan Bogdan;

Antrenor: Kinda Geza.


PATINAJ ARTISTIC (3)

Feminin: Denisa Sandu;

Masculin: Catalin Dimitrescu;

Antrenor: Marius Negrea.


PATINAJ VITEZA (SHORT TRACK) (4)

Feminin: Bianca Stanica,Teodora Pana;

Masculin: Emil Imre, Tamas Antal (CSS Miercurea Ciuc);

Antrenoare: Maria Bogyo este antrenoarea lotului.


HOCHEI PE GHEATA (20)

Portari: Attila Adorjan, Arnold Laszlo; fundasi: Tihamer Gyorfy, Stefan Gabriel, Zsolt Matyas, Arnold Kovacs, Arnold Bors, Akos Molnar; atacanti: Peter Balazs, Norbert Antal, Matyas Kovacs, Robert Gyorgy, Istvan Gereb, Milan Karda, Gergo Iszlay, Tamas Reszegh, Tibor Albert, Norbert Karda, Cosmin Marinescu, Attila Janovits;

Antrenor: Otto Keresztes, Istvan Gereb.

Festivalul Olimpic al Tineretului Euopean va avea loc intre 17-22 februarie la Brasov, Rasnov, Predeal, Cheile Gradistei si Poiana Brasov.
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 2336 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Un lot omogen, toti concurentii abonati la...

... ultimele locuri, in probele lor!
Este, oricum, o minune ca au putut fi gasiti 60[![ de practicanti de sporturi de iarna!
La seniori nu avem nici atatia!!

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor