Aur pentru România la judo: Adrian Şulcă a câştigat medalia la Campionatul European U21

Vineri, 10 Septembrie 2021, ora 18:16
2473 citiri
FOTO EJU

Sportivul Adrian Şulcă a câştigat, vineri, medalia de aur la categoria 73 kilograme, la Campionatul European under 21, din Luxemburg.

Adrian Şulcă a avut primul tur liber, iar în prima partidă s-a impus în faţa rusului Kantemir Khazhmetov. Şi-a dominat şi adversarii ulteriori, moldoveanul Tonofrei Ion şi spaniolul Javier Pena Insausti, iar în semifinală l-a învins pe Vicenzo Pelligra din Italia.

În finala categoriei, Şulcă l-a învins pe slovenul Jus Mecilosek prin Wazari.

Adrian Şulcă este component al naţionalei de tineret şi este pregătit de Emil Morar.

Medalii pentru România la Campionatele Europene de box
Pugilistele române Lăcrămioara Perijoc şi Claudia Nechita şi-au asigurat medalii la Campionatele Europene de box de la Belgrad, marţi, după ce s-au calificat în semifinale. Perijoc,...
Cozmin Gușă anunță o reformă profundă: ”Dacă vom avea, foarte bine, dacă nu vom avea, foarte rău...”
Preşedintele Federaţiei Române de Judo, Cozmin Guşă, a declarat, pentru AGERPRES, că participarea celor 10 sportivi români la Campionatele Europene de la Zagreb este importantă pentru că...