Un kenyan a castigat Maratonul Bucurestiului

Duminica, 09 Octombrie 2016, ora 17:53
3548 citiri

Atletul kenyan James Barmasi Kiptum, in varsta de 32 de ani, a castigat duminica editia a noua a Maratonului Bucuresti, el trecand linia de sosire din Piata Constitutiei in 2 ore, 15 minute si 5 secunde.

El a fost urmat pe locurile doi si trei de alti doi sportivi din Kenya, Edwin Kiplagat Kitum (02:16:52) si Patrick Kiprono Kimeli (02:18:36). Cel mai bun timp al unui sportiv roman a fost reusit de Sorin Mineran, care cu 2 ore, 30 de minute si 22 de secunde s-a clasat pe pozitia a cincea.

La feminin s-a impus Zeritu Begashaw Wakjira din Ethiopia, cea care a castigat si editia de anul trecut a Maratonului Bucuresti. De aceasta data ea a incheiat cei 42,195 km in 2 ore, 40 de minute si 33 de secunde si a fost urmata de Sally Jemutai Kimaiyo (Kenya - 02:40:50) si Fatuma Usen Tayr (Ethiopia - 02:40:53). Pe locul patru s-a clasat atleta romana Ana Veronica Rodean, care a obtinut timpul de 2 ore, 51 de minute si 5 secunde.

Ocupantii primelor trei pozitii, atat la masculin cat si la feminin, au fost premiati de organizatori cu 2.500 de euro (locul I), 1.500 de euro (locul II), respectiv 800 de euro (locul III).

In cursa masculina de semimaraton (21,097 km) s-a impus italianul Marco Macchia (01:11:30), locurile doi si trei revenindu-le romanilor Andrei Crainic (01:12:13) si Szabolcs Istvan Gyorgy (01:13:00).

Cursa feminina de semimaraton a avut pe podium numai sportive din Romania: Adela Paulina Baltoi (01:18:15), Ingrid Mutter (01:20:16) si Maria Magdalena Veliscu (01:23:08).

Premiile oferite de organizatori la semimaraton au fost de 500 de euro (locul I), 400 de euro (locul II) si 300 de euro (locul III).

La editia 2016 a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon au participat peste 14.000 de sportivi, printre care si ministrul Muncii, Dragos Pislaru, si sotia sa.

Iata traseul pe care s-a desfasurat maratonul

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#kenyan castigat Maraton Bucuresti, #James Barmasi Kiptum maraton Bucuresti, #Maraton Bucuresti 2016 , #maraton