Nationala de rugby a Romaniei, meci mare cu o formatie de top

Sambata, 25 Noiembrie 2017, ora 21:36
6911 citiri

Nationala de rugby a Romaniei a facut un meci mare chiar daca a pierdut cu scorul de 20-25 testul cu reprezentativa Tonga, disputat sambata seara pe Stadionul "Arcul de Triumf" din Bucuresti.

A fost ultima partida a "stejarilor" din acest an care asteapta insa cu incredere meciurile de anul viitor, din Rugby Europe Championship, pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2019 din Japonia.

Sambata, in fata a aproximativ 5.000 de spectatori, romanii au facut un meci foarte bun in fata Tongai, nationala calificata deja la turneul final din Japonia, selectionerul Lynn Howells trimitand pe teren cativa debutanti care, dupa impresia lasata, se vor regasi cel mai probabil in lotul nationalei pentru partidele decisive de anul viitor.

Scorul a fost deschis repede de Florin Vlaicu, in minutul 3, printr-o lovitura de pedeapsa, oaspetii egaland prin acelasi procedeu in minutul 18, prin Sonatane Takalua.

Pana la finele primei reprize, partida s-a transformat intr-un "razboi" de uzura, cu atacuri in ambele sensuri, placaje la limita regulamentului dar si destule greseli de manuire a balonului in special din partea insularilor.

In minutul 22, Vlaicu a marit diferenta pe tabela de marcaj pentru "stejari" tot dintr-o lovitura de penalitate, insa Tonga a intrat la vestiare in avantaj datorita unui eseu reusit in secundele de prelungire prin Ateli Pakalani, netransformat.

Repriza a doua a fost extrem de disputata, cu risipa de energie facuta de jucatorii celor doua formatii, dar si cu faze discutabile, interpretate uneori subiectiv de arbitrul central, englezul Tom Foley.

Dupa ce Leva Fifita a reusit al doilea eseu pentru tongani, transformat de Sonatane Takalua in minutul 43, ai nostri au izbutit, la randul lor, prima incercare, in minutul 54, prin Ionut Dumitru, transformata de Vlaicu, incercare venita la finalul unei faze splendide de efort colectiv.

Oaspetii s-au aruncat in atac si George Taina a adus al treilea eseu in minutul 58, netransformat, pentru ca dupa doar 3 minute, Johann Van Heerden sa reduca diferenta pe tabela de marcaj dupa un eseu in dreptul romanilor, transformat de Florin Vlaicu, scorul devenind astfel 20-22.

Desi sportivii nostri au fortat pe final de meci, apararea nationalei din Pacific a fost extrem de solida si precisa, scorul final fiind stabilit de acelasi Sonatane Takalua, care in minutul 69 a mai concretizat o lovitura de penalitate.

S-a incheiat 20-25 in favoarea "Ikale Tahi" si Romania rateaza clasarea pe locul 13 la final de an in ierarhia World Rugby.

Echipele

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 3. Alexandru Tarus (Sale Sharks), 4. Johann Van Heerden (CSM Stiinta Baia Mare), 5. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 6. Cristi Chirica (CSM Stiinta Baia Mare), 7. Vlad Nistor (Albi), 8. Stelian Burcea (C) (CSM Bucuresti), 9.Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 11. Ionut Dumitru (CSA Steaua), 12. Sione Fakaosilea (CSM Stiinta Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM Bucuresti), 14. Fonovai Tangimana (Timisoara Saracens), 15. Marius Simionescu (Timisoara Saracens).

Rezerve: 16. Florin Bardasu (CSM Stiinta Baia Mare), 17. Ionel Badiu (Timisoara Saracens), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Adrian Motoc (Racing 92), 20. Kuselo Moyake (CSA Steaua), 21. Tudorel Bratu (CS Dinamo), 22. Jack Umaga (Timisoara Saracens), 23. Fili Lomani (CS Dinamo)

Tonga: 1. Latu Talakai (Waikato), 2.Sione Lea (Taranaki), 3. Paea Faanunu (Dax), 4. Leva Fifita (Waikato), 5. Steve Mafi (Castres), 6.Sione Kalamafoni (Leicester Tigers), 7. Fotu Lokotui (Counties), 8. Maama Vaipulu (Castres), 9. Sonatane Takalua (Newcastle Falcons), 10.George Taina (Bombay), 11. Cooper Vuna (fara echipa), 12. Siale Piutau (Bristol) (C), 13. Nafi Tuitavake (Northampton Saints), 14. Penikolo Latu (Waikato), 15. Ateli Pakalani (Leicester Tigers)

Rezerve: 16. Sione Lolohea (Pakuranga), 17. Jethro Felemi (Northland), 18. Leo Halavatu (Angouleme), 19. One Hunga Kaufisi (Western Force), 20. Dan Faleafa (Colomiers), 21. Sione Vailanu (Hihifo), 22. Suke Tuumotooa (University), 23. David Halaifonua (Gloucester).

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...