Romania, calcata in picioare de Anglia la Cupa Mondiala de rugby

Sambata, 24 Septembrie 2011, ora 10:42
3790 citiri

Echipa nationala de rugby a continuat sirul infrangerilor de la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda, cedand categoric in meciul cu Anglia, scor 3-67.

La zece ani de la cataclismul de pe Twickenham, cand 'stejarii' au pierdut cu 0-134, nationala noastra a intalnit din nou Anglia, de aceasta data intr-un meci oficial, de la Cupa Mondiala.

Diferenta de valoare si-a spus cuvantul, englezii castigand la capatul unui meci pe care l-au dominat din primul pana in ultimul minut. Chiar si asa, ramane dezamagirea faptului ca 'stejarii' nu au incercat mai mult, desi au avut cateva posibilitati de a forta inscrierea unui eseu. S-a preferat insa executarea unor lovituri de pedeapsa, dar nici asa nu am fost in stare sa inscriem macar de doua ori.

Romanii au jucat de la egal la egal cu Anglia doar in primele 15 minute, insa dupa primul eseu al adversarilor nostri totul s-a rupt, iar scorul la pauza era deja 34-3. Pentru noi a punctat Danut Dumbrava din lovitura de pedeapsa.

In schimb, partea secunda a fost la discretia englezilor, desi adversarii nostri au facut numeroase schimbari.

Meciul s-a terminat cu 67-3 in favoarea Angliei, care a reusit zece eseuri prin Mark Cueto (3), Chris Ashton (3), Ben Youngs, Ben Feden, Manu Tuilagi si Tom Croft.

In grupa B, Romania a mai disputat doau meciuri, scor 24-34 cu Scotia si 8-43 cu Argentina.

Urmatorul meci al 'stejarilor' va avea loc pe 28 septembrie, de la ora 10:30, impotriva Georgiei.

ROMANIA - ANGLIA 3-67

80 - Final de meci!

72 - Toby Flood le aduce englezilor inca doua puncte.

72 - Anglia reuseste un eseu prin Chris Ashton.

64 - Toby Flood majoreaza avantajul cu o transformare.

64 - Tom Croft reuseste si el un eseu!

61 - Manu Tuilagi aduce inca doua puncte din transformare.

61 - Eseu Anglia! Manu Tuilagi strapunge linia de trei sferturi si reuseste primul sau eseu!

56 - Stejarii ataca frontal la 2 metri de butul advers, suntem aproape de eseu, dar Calafeteanu este neatent si pierdem posesia!

50 - Englezii puncteaza si din transformare!

50 - Ben Foden profita de greselile din defensiva noastra si reuseste inca un eseu!

46 - Romania rateaza o lovitura de pedeapsa prin Dumbrava.

41 - Flunt rateaza transformarea!

41 - Eseu Anglia! Ben Youngs profita de letargia tricolorilor si reuseste inca un eseu!

41 - Se reia jocul!

40+3 - Pauza!

40+3 - Danut Dumbrava trimite in bara din lovitura de pedeapsa.

37 - Danut Dumbrava transforma o lovitura de pedeapsa de la 24 de metri! Primele punte pentru Romania!

36 - Wilkinson reuseste transformarea.

36 - Eseu Anglia! Chris Ashton strapunge linia noastre defensiva si reuseste inca un eseu!

33 - Englezii reusesc inca o transformare.

33 - Eseu Anglia! Chris Ashton primeste o pasa frumoasa de la Wilkinson si patrunde frontal!

27 - Wilkinson rateaza incercarea de transformare.

27 - Eseu Anglia! Cueto reuseste hattrick-ul! Eseul a fost validat de reluarea video.

23 - Jonny Wilkinson aduce inca doua puncte Angliei.

23 - Eseu Anglia! Mark Cueto puncteaza din nou pe fondul unei neatentii a romanilor.

19 - Romania pierde a patra margine in acest meci.

15 - Wilkinson nu reuseste sa aduca inca doua puncte Angliei.

15 - Eseu Anglia! Mark Cueto patrunde in viteza si prinde echipa noastra descoperita.

14 - Englezii fac un paravan si pierd la 5 metri de linia noastra de fund. Avem o lovitura de pedeapsa.

11 - Jonny Wilkinson nu gaseste marginea, Romania recupereaza si degajeaza.

7 - Romania are o repunere in margine in jumatatea adversa, dar pierdem balonul prea usor.

3 - Jonny Wilkinson transforma o lovitura de pedeapsa de la 38 de metri.

1 - Start de meci!

Romania: 15 Florin Adrian Vlaicu, 14 Stefan Eugen Ciuntu, 13 Ionel Cazan, 12 Iulian Dumitras, 11 Adrian Marian Apostol, 10 Marin Danut Dumbrava, 9 Lucian Mihai Sirbu, 8 Ovidiu Tonita, 7 Cosmin Aurel Ratiu, 6 Sandu Stelian Burcea, 5 Cristian Constantin Petre (cpt), 4 Valentin Poparlan, 3 Silviu Florea, 2 Bogdan Zebega Suman, 1 Nicolae Nere.

Anglia: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 Manu Tuilagi, 12 Mike Tindall, 11 Mark Cueto, 10 Jonny Wilkinson, 9 Ben Youngs, 1 Alex Corbisiero, Steve Thompson, 3 Dan Cole, 4 Louis Deacon, 5 Tom Palmer, 6 Tom Croft, 7 Lewis Moody (cpt), 8 James Haskell.

Nancy Faeser la București: fotbal și Schengen
Ministra germană de Interne Faeser a vizitat ieri și azi Bulgaria și România. Schengen, migrația ilegală și siguranța suporterilor la campionatul european de fotbal au fost temele discutate...