Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Romania castiga IRB Nations Cup 2013

Duminica, 16 Iunie 2013, ora 22:51
2584 citiri

Selectionata de rugby a Romaniei a castigat trofeul IRB Nations Cup 2013, dupa o finala castigata in fata Italiei, scor 26-13, meci disputat pe stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti.

Amandoua echipele aveau acelasi numar de puncte inaintea partidei, ceea ce facea ca intalnirea din aceasta seara sa fie o adevarata finala.

Jocul a fost unul extrem de echilibrat, prima parte incheindu-se cu scorul de 13-13. Catalin Fercu a reusit primul eseu al partidei in minutul 23, dar a fost urmat indeaproape de Ambrosini, care a marcat si el un eseu in minutul 28.

Si partea secunda a fost la limita, Romania a condus mult timp cu 16-13, dupa o penalitate transformata de Vlaicu.

Singurul eseu al partii secunde, dar si cel decisiv, a fost reusit de Romania la finalul meciului, minutul 78, la capatul unei faze de toata frumusetea. "Stejarii" au insistat cu un mol, iar Fercu a tasnit din pachetul de jucatori, oprindu-se in terenul de tinta advers (scor 24-13).

Vlaicu a transformat apoi simplu si Romania a castigat cu 13 puncte avans in fata Italiei.

Este al doilea succes consecutiv al Romaniei in IRB Nations Cup, dupa editia din 2012.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#romania irb nations cup 2013, #romania castiga finala irb nations cup, #finala irb nations cup romania italia, #romania italia rugby victorie , #rugby