Tara Galilor se califica dramatic in semifinalele CM de rugby, dupa un meci de 5 stele cu Franta

Duminica, 20 Octombrie 2019, ora 13:41
5859 citiri

Tara Galilor a dispus de Franta in sferturile de finala ale Campionatul Mondial de rugby, la capatul unei partide dramatice, in care un singur punct a facut diferenta la Oita, in Japonia.

Galezii au trecut de francezi cu scorul de 20-19, asta desi la pauza "cocosii galici" conduceau cu scorul de 19-10. Un meci cu doua reprize diametral opuse, cu francezii dominand fara discutie primul mitan, in care au avut la un moment dat si 12-0!

Jucatorii cu dragonul rosu pe piept au intors insa senzational soarta partidei dupa pauza, profitand e drept si de faptul ca in minutul 48 Sebastien Vahaamahina, unul dintre jucatorii de baza ai francezilor, a vazut cartonasul rosu si a fost eliminat.

Partida de duminica a amintit de episodul consumat in acest la Six Nations Cup, cand Franta conducea la Paris pe aceeasi Tara a Galilor cu 16-0 la pauza, pentru ca apoi galezii sa intoarca din nou si sa castige cu 24-19. Ulterior ei au castigat si Trofeul celor 6 Natiuni, bifand si Marele Slem.

Aaron Wainwright si Ross Moriarty au reusit eseuri pentru galezi, ambele transformate de Dan Biggar. Francezii au avut 3 eseuri reusite in aceasta dimineata, prin Sebastien Vahaamahina, Charles Ollivon si Virimi Vakatawa.

Tara Galilor va juca in semifinale, pe 27 octombrie la Yokohama, cu invingatoarea din partida Japonia - Africa de Sud.

Tara Galilor: 15. Liam Williams, 14. George North, 13. Jonathan Davies, 12. Hadleigh Parkes, 11. Josh Adams, 10. Dan Biggar, 9. Gareth Davies, 8. Josh Navidi, 7. Justin Tipuric, 6. Aaron Wainwright, 5. Alun Wyn Jones (capitan), 4. Jake Ball, 3. Tomas Francis, 2. Ken Owens, 1. Wyn Jones.

Rezerve: 16. Elliot Dee, 17. Rhys Carre, 18. Dillon Lewis, 19. Aaron Shingler, 20. Ross Moriarty, 21. Tomos Williams, 22. Rhys Patchell, 23. Owen Watki.

Franta: 15. Maxime Medard, 14. Damian Penaud, 13. Virimi Vakatawa, 12. Gael Fickou, 11. Yoann Huget, 10. Romain Ntamack, 9. Antoine Dupont, 8. Gregory Alldritt, 7. Charles Ollivon, 6. Wenceslas Lauret, 5. Sebastien Vahaamahina, 4. Bernard Le Roux, 3. Rabah Slimani, 2. Guilhem Guirado (capitan), 1. Jefferson Poirot.

Rezerve: 16. Camille Chat, 17. Cyril Baille, 18. Emerick Setiano, 19. Paul Gabrillagues, 20. Louis Picamoles, 21. Baptiste Serin, 22. Camille Lopez, 23. Vincent Rattez.

In prima semifinala se vor duela Anglia si Noua Zeelanda dupa victoriile din sferturi de sambata cu Australia si Irlanda.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Tara Galilor bate Franta dramatic sferturi, #Tara Galilor merge in semifinale CM , #rugby