Turneul celor Sase Natiuni: Franta invinge Anglia dupa un meci nebun

Sambata, 01 Februarie 2014, ora 23:12
1976 citiri

Turneul celor Sase Natiuni la rugby a programat inca din prima etapa un duel soc, cel dintre Franta si Anglia. Pe Stade de France, in fata a peste 80.000 de spectatori, "Cocosul Galic" a reusit sa obtina o victorie mare, scor 26-24 in fata marei rivale, dupa o partida nebuna.

Gazdele au avut un inceput de meci formidabil si, la jumatatea primei reprize, conduceau cu 16-3. Huget a culcat in primul minut balonul intre buturile englezilor, dar Doussain a ratat transformarea.

Farell a transformat apoi o lovitura de pedepsa pentru oaspeti, reducand pentru moment diferenta. Doussain si-a reparat greseala in minutul 11 si a punctat de la 25 de metri.

Acelasi Huget a inscris un nou eseu in minutul 18, dar Doussain a dat iarasi pe langa, pentru ca in minutul 23 sa reusesca obtinerea celor trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa. Pana la pauza englezii au iesit la rampa cu un eseu trecut in contul lui Brown, in minutul 37.

La reluare, francezii au avut o perioada neagra iar rugbistii nationalei "Trandafirului" au trecut la timona jocului. Farrell, in minutul 44 din lovitura de pedepsa, Burrel, incercare in minutul 44, Farrell, cu o transformare, si Care, drop, au adus in avantaj Anglia, scor 16-21.

Finalul a fost apoteotic. Machenaud a redus din diferenta in minutul 70, dar oaspetii s-au distantat din nou la cinci puncte dupa lovitura de pedepsa al lui Goode (19-24).

Cu doua minute inainte de final, Fickou a adus in delir tribunele dupa ce a inscris un eseu transformat de Machenaud.

In prima partida a zilei, Tara Galilor a obtinut o victorie muncita, scor 23-15, cu Italia.

Ultima partida din prima etapa, Irlanda - Scotia, se joaca duminica de la ora 16.00.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...