Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Romania, aproape de primele 10 in concursul pe echipe la Cupa Mondiala de sarituri cu schiurile

Sambata, 16 Decembrie 2017, ora 19:18
3269 citiri

Japonia a castigat concursul pe echipe de sarituri cu schiurile desfasurat sambata la Hinterzarten (Germania), in cadrul Cupei Mondiale 2017-2018, in care reprezentantele Romaniei s-au clasat pe locul 11.

Aceasta a fost prima competitie pe echipe de la crearea Cupei Mondiale feminine, in decembrie 2011.

Avand in componenta vedetele Yuki Ito si Sara Takanashi, japonezele s-au impus cu 956 puncte in fata Rusiei (863,7 pct) si Frantei (846,4 pct), clasate pe locurile 2, respectiv 3.

Reprezentantele Romaniei, Bianca Elena Stefanuta, Andreea Diana Trambitas, Carina Alexandra Militaru si Daniela Haralambie, au acumulat 240,2 puncte.

Din pacate, concursul a fost marcat de accidentarea germancei Svenja Wurth, care a pierdut controlul schiurilor in momentul aterizarii, lovindu-se apoi de bariere de protectie. Ea a fost transportata imediat la spital, antrenorul echipei germane anuntand ulterior ca sportiva este constienta si acuza probleme la genunchi.

In ianuarie 2014, Svenja Wurth a suferit un accident similar pe trambulina de la Ceaikowski (Rusia) si doar cu mult noroc a scapat atunci de o paralizie generala.

Iata cum se prezinta clasamentul final al concursului pe echipe de la Hinterzarten:

1. Japonia (Ito, Iwabuchi, Seto, Takanashi) 956,0 pct

2. Rusia (Baranikova, Kustova, Tihonova, Avakumova) 863,7

3. Franta (Lemare, Clair, Dieu, Morat) 846,4

...

11. Romania (Stefanuta, Trambitas, Militaru, Haralambie) 240,2.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Romania loc 11 sarituri cu schiurile, #Romania clasare onorabila loc 11 Cupa , #schi