Ce performanta! Elena Andries a cucerit trei medalii de aur pentru Romania la Campionatele Europene de haltere

Luni, 26 Martie 2018, ora 19:38
3645 citiri

Elena Andries a reusit sa castige trei medalii de aur in cadrul Campionatelor Europene de haltere - seniori ce se desfasoara la Izvorani.

Sportiva noastra a reusit sa urce pe prima treapta a podiumului la toate cele trei probe de la categoria 48 de kilograme, smuls, aruncat si total.

Primul titlu european a fost obtinut de Elena in proba de smuls, acolo unde a reusit sa ridice 79 de kilograme. Pe locul secund s-a clasat frantuzoaica Anais Michel, cu 78 de kilograme.

Andries a dominat si proba de aruncat, fiind singura sportiva din concurs care a atins borna celor 100 de kilograme. A doua a fost si aici frantuzoaica Michel, cu 96 de kilograme.

Cu 179 de kilograme, "tricolora" si-a adjudecat in final si aurul de la total, fiind urmata de aceeasi Anais Michel.

Elena Ramona Andries este legitimata la clubul CSU Galati si, anul trecut, cucerea titlul european de "tineret" (U23) la haltere smuls, categoria 48 de kilograme.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Elena Andries medalie haltere, #Romania medalii haltere, #Romania Campionat European haltere , #stiri din sport