Ministrul Eduard Novak a câștigat medalia de argint la Jocurile Paralimpice!

Vineri, 27 August 2021, ora 09:36
9679 citiri
Eduard Novak FOTO facebook

Ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak (45 de ani), a câștigat medalia de argint la Jocurile Paralimpice.

El s-a duelat cu slovacul Jozef Metelka în finala probei de urmărire individuală 4000 m din cadrul concursului de ciclism de la Tokyo. Novak a venit în urma lui Metelka, marele său rival.

“Vă doresc să luați dvs aurul pe care nu l-am luat eu”, a clamat Ana Maria Popescu la sosirea în România, după medalia de argint câștigată la Tokyo. Ministrul Novak n-a putut lua aurul, dar a adus și el o medalie de argint României.

Eduard Novak e cel mai titrat sportiv român la Jocurile Paralimpice. El a câștigat aurul la Londra, în 2012, plus încă două medalii de argint la Londra și la Beijing (2008).

România mai are în palmares doar o medalie de bronz câştigată de Alex Bologa, în 2016, la Rio de Janeiro (judo nevăzători - cat. 60 kg). Alex Bologa va lupta și el azi pentru o nouă medalie de bronz.

Eduard Novak a fost campion national la patinaj viteză. În urma unui accident de mașină suferit pe când avea 20 de ani piciorul drept i-a fost amputat.