Inca doua medalii pentru Romania la Campionatele Europene de haltere

Marti, 27 Martie 2018, ora 22:36
2239 citiri

Sportivul roman Ionut Ilie a castigat, marti seara, medaliile de bronz la aruncat (154 kg) si total (283 kg) la categoria 62 de kilograme din cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Izvorani.

Ionut a ridicat 145, 152 si 154 de kilograme la aruncat. La acest stil medalia de aur i-a revenit lui Sota Misvelidze (Georgia), cu 165 kg, iar cea de argint lui Stilyan Grozdev (Bulgaria), cu 158 kg.

Titlul de campion european la total, categoria 62 de kilograme, a fost castigat tot de Sota Misvelidze (Georgia), cu 299 kg, urmat de Stilyan Grozdev (Bulgaria), cu 293 kg. Celalalt reprezentant al Romaniei la aceasta categorie, Robert Manea, s-a clasat pe locul 6 atat la aruncat (140 kg), cat si la total (251 kg).

Dupa doua zile de concurs, Romania are 7 medalii. In prima zi, Elena Andries a cucerit trei medalii de aur (smuls, aruncat si total) la categoria 48 kg si Ilie Ciotoiu doua de bronz (aruncat si total) la 56 kg.

Campionatele Europene de haltere la seniori se desfasoara in perioada 26 martie - 1 aprilie in Sala Polivalenta din cadrul Complexului Olimpic de la Izvorani. Romania a mai gazduit Campionatele Europene de haltere seniori in 1972 la Constanta si in 2009 la Bucuresti.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Ionut Ilie haltere, #Ionut Ilie medalii haltere, #Romania medalii haltere , #stiri din sport