Jaqueline Cristian, invinsa dramatic de Sofia Kenin

Joi, 05 Martie 2020, ora 19:25
28571 citiri

Jaqueline Cristian a fost eliminata dramatic, joi seara, in turul doi al turneului de la Lyon.

Tenismena noastra, aflata pe locul 174 in clasamentul WTA, a cedat in fata campioanei de la Australian Open 2020, Sofia Kenin, dupa un meci extrem de echilibrat.

Reprezentanta Romaniei a avut o minge de meci si a servit pentru castigarea jocului in setul doi, insa a cedat in cele din urma in trei seturi, cu 7-6 (5), 5-7, 4-6.

Doua ore si 31 de minute a durat intalnirea dintre cele doua.

La cel mai important de pana acum, sportiva in varsta de 21 de ani a jucat fara emotii si a oferit o riposta pe cinste jucatoarei care a reusit surpriza la primul Grand Slam al anului.

Jaqueline a revenit superb in primul set, pe care si l-a adjudecat la tie-break, iar apoi, in actul doi, a servit pentru meci si a avut chiar si o minge de victorie.

Sofia Kenin n-a renuntat si a reusit sa intoarca soarta meciului si sa obtinta, astfel, calificarea in sferturile de finala ale turneului din Franta, dotat cu premii in valoare totala de 250.000 de dolari.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului dintre Jaqueline Cristian si Sofia Kenin, din turul doi al turneului de la Lyon.

Desfasurarea intalnirii:

Jaqueline Cristian - Sofia Kenin 7-6 (5), 5-7, 4-6

19:25 - BREAK, SET SI MECI SOFIA KENIN

19:19 - Jaqueline Cristian izbuteste rebreakul si meciul continua.

19:15 - Americanca reuseste breakul si va servi pentru castigarea meciului.

19:11 - Game "alb" reusit de castigatoarea Australian Open 2020.

19:06 - Se mentine echilibrul in acest set.

18:54 - Sportiva noastra salveaza si ea o minge de break si apoi egaleaza la 1.

18:49 - Jaqueline are doua mingi de break, dar americanca revine si castiga primul game din setul decisiv.

18:42 - Sofia Kenin revine de la 3-5, salveaza o minge de meci si trimite jocul in setul decisiv!

18:34 - Sofia Kenin preia conducerea in setul II dupa ce salveaza o minge de break a romancei.

18:30 - Jaqueline isi pierde serviciul, iar scorul devine 5-5 in setul II.

18:25 - Jaqueline are o minge de meci, insa Sofia Kenin o salveaza si se apropie la un game. Tenismena noastra urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

18:20 - 5-3 pentru Jaqueline Cristian, care e la doar un game distanta de o victorie uriasa.

18:13 - Jaqueline isi consolideaza breakul si se desprinde la 4-2 in setul doi.

18:08 - BREAK JAQUELINE CRISTIAN! 3-2 pentru sportiva romana, care joaca de-a dreptul impresionant!

18:05 - Tenismena noastra salveaza trei mingi de break si apoi egaleaza la 2.

17:52 - Jaqueline Cristian raspunde cu un game "alb".

17:49 - Sofia Kenin incepe in forta setul doi, cu game la 0.

17:45 - Jaqueline Cristian castiga primul set al meciului la tie-break, cu 7-5!

- 5-4 pentru Jaqueline Cristian dupa disputare a noua puncte.

- 3-2 pentru Jaqueline Cristian dupa primele cinci mingi din tie-break.

17:37 - Game Sofia Kenin si intram in tie-break.

17:33 - Jaqueline Cristian face un game "alb" si trece pentru prima oara la conducerea meciului.

17:31 - Tenismena romana salveaza o minge de set si impinge apoi primul act "in prelungiri".

17:27 - Rebreak Sofia Kenin, care va servi pentru castigarea primului set.

17:23 - Jaqueline Cristian izbuteste breakul si egaleaza la 4.

17:16 - Sofia Kenin continua sa pastreze avantajul breakul castigat in startul meciului.

16:58 - Americanca incepe foarte bine, cu break si game castigat usor pe propriul serviciu.

ora 16:53 - A inceput meciul.

INFO: In clasamentul WTA, Jaqueline Cristian ocupa locul 174, in timp ce campioana de la Australian Open 2020 se afla pe pozitia a 5-a

250.000 de dolari sunt premiile totale ale turneului de la Lyon.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Jaqueline Cristian Sofia Kenin, #Jaqueline Cristian turneu Lyon , #stiri din sport