Maria Ceplinschi și-a depășit limitele la Mondialul de gimnastică. Ce loc a ocupat în finala la sol. E prima româncă după Larisa Iordache care se bate pentru medalii

Duminica, 24 Octombrie 2021, ora 14:10
17781 citiri
Maria Ceplinschi, alături de antrenor

Gimnasta Maria Ceplinschi s-a clasat, duminică, pe locul 6 în finală la sol, la Campionatul Mondial din Japonia, competiţie în care a debutat la 16 ani.

Gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.366 şi s-a clasat pe locul 6.

Medaliile au revenit, în ordine, sportivelor Mai Murakami (Japonia, 14.066), Angelina Melnikova (Rusia, 14.000), şi Leanne Wong (SUA, 13.833).

În calificări, Ceplinschi a fost notată cu 13.066 (locul 7).

Larisa Iordache a fost ultima gimnastă tricoloră calificată în finalele pe aparate la un Campionat Mondial (Nanning - 2014, medaliată cu argint la sol şi locul 5 la bârnă).

În finală la individual-compus, Maria Ceplinschi a ocupat locul 16 din 24 de sportive, cu 50.098 de puncte.

În Japonia a concurat şi Marian Drăgulescu, care a ratat calificarea în finală la sărituri, singurul aparat la care a evoluat. La 40 de ani, Drăgulescu a participat la ultima ediţie a unui Campionat Mondial.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...